Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır

0
279

Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır

Oldukça inatçı ve can sıkıcı bir durum olan Ütü tabanı temizliği genellikle kıyafet ve kumaş parçalarının yapışması ve kıyafet ve kumaşlarda yanıklar oluşması ile kirlenir. Ütü tabanlarında yanık oluşumları olmasa bile zamanla yıpranmaya bağlı sararmalar ve kireç lekeleri oluşabilir.

Ütü tabanlarında yanık oluşmaması için ütü işlemi sırasında kullanılacak kumaşın türü çok iyi bilinmelidir. Ütü kullanılacak kumaşın türüne göre sıcaklık ve buhar ayarlamaları yapılarak kullanılmalıdır. Ütünün üzerinde bulunan kumaş türü ayarları dikkatlice incelenmelidir. Yanan sararan ütü tabanlarını temizlemek için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Kaya Tuzu Yöntemi

Ütü altına yapışan kıyafet yanıklarını temizlemek için kaya tuzu kullanılabilir. Bu işlem sırasında kaya tuzu bir bez üzerine serilerek düz bir şekilde yüzey üzerinde düzlenir. Bez üzerine serilen aya tuzu sıcak bir ütü ile ütülenerek bu işlem 5-10 dakika arasında uygulanır. Ütüleme işleminin ardından ütünün son olması beklenmelidir. Soğuyan ütüyü ıslak bir bez yardımı ile silerek üzerinde kalan kalıntıları çıkarabilirsiniz.

Sirkeli Bez Kullanma Yöntemi

Ütü tabanı temizlemek için sirkenin asit özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için herhangi bir bezi sirke ile ıslamanız gerekmektedir. Sirke ile ıslattığınız bezi ütü masası üzerine sererek ütüleme işlemi yapmalısınız. Ütüleme işleminden sonra ütünün soğumasını beklemelisiniz. Soğuyan ütü tabanını tekrar ıslattığınız sirkeli bez ile silerek temizlemelisiniz.

Diş Macunu Kullanarak Temizleme

Ütü tabanı zamanla yanıklara ve yıpranmalara bağlı olarak sararmaktadır. Ütü tabanındaki sararmaları yok etmek ve ütü tabanının parlamasını sağlamak için diş macunu kullanılabilir. Diş macununu diş fırçasına sıkarak ütü tabanı fırçalanmalıdır, bu sayede taban sararmalardan arınmış ve daha parlak olacaktır. Diş macununun renk açma ve parlatma özelliği nedeniyle ütü tabanları için oldukça uygun bir malzemedir.

Limon Tuzu Uygulama İşlemi

Ütü tabanında sıklıkla kireçlenme problemi yaşanmaktadır. Bu problemi çözmek için limon tuzu kullanılabilir, bu işlem limon tuzunun sıcak suda eritilerek ütünün su haznesine yerleştirilmesi ile uygulanır. Ütü haznesine yerleştirilen erimiş limon tuzu ile ütü çalıştırılır. Ütüleme işlemi yapıyormuş gibi uygulama yapılır, ütünün buhar atma özelliği ile kireçlenme oluşmuş delikler açılır. Uygulanan işleminden sonra hazne içerisindeki limonlu su dökülerek hazne temizlenir.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.