25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaPratik BilgilerÜtü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır

Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır

Ütü Tabanı Temizliği Nasıl Yapılır

Oldukça inatçı ve can sıkıcı bir durum olan Ütü tabanı temizliği genellikle kıyafet ve kumaş parçalarının yapışması ve kıyafet ve kumaşlarda yanıklar oluşması ile kirlenir. Ütü tabanlarında yanık oluşumları olmasa bile zamanla yıpranmaya bağlı sararmalar ve kireç lekeleri oluşabilir.

Ütü tabanlarında yanık oluşmaması için ütü yapacağınız kumaşın özelliğini bilmeli ve buna göre ısı ayarını yapmalısınız. Özellikle kullanılacak kumaşın türüne göre sıcaklık ve buhar ayarlamaları yapılarak kullanmalısınız. Ütünün üzerinde bulunan tuş veya düğmelerdeki işaretlerin ne anlama geldiğini mutlaka öğrenmelisiniz.

Yanan sararan ütü tabanlarını temizlemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için hazırladık…

Kaya tuzu kullanmak

Ütü altına yapışan kıyafet yanıklarını temizlemek için kaya tuzundan faydalanabilirsiniz. Kaya tuzunu bir bez üzerine serip normal bir ütüleme işlemi yapar gibi kaya tuzunu biraz bastırarak ütüleyiniz. Yaklaşık olarak 5 ila 10 dakika kadar ütüleme işlemine devam etmelisiniz. Ütüleme işleminin ardından ütünün soğumasını bekleyiniz. Soğuyan ütünüzü ıslak bir bez yardımı ile silerek üzerinde kalan kalıntıları çıkarabilirsiniz.

Sirkeli bez kullanmak

Ütü tabanı temizlemek için sirkenin asit özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için herhangi bir bezi sirke ile ıslamanız gerekmektedir. Sirke ile ıslattığınız bezi ütü masası üzerine sererek ütüleme işlemi yapmalısınız. Ütüleme işleminden sonra ütünün soğumasını beklemelisiniz. Soğuyan ütü tabanını tekrar ıslattığınız sirkeli bez ile silerek temizlemelisiniz.

Diş macunu kullanmak

Ütünüzün tabanı zamanla yanıklara ve yıpranmalara bağlı olarak sararmaktadır. Ütü tabanındaki sararmaları yok etmek ve ütü tabanının parlamasını sağlamak için diş macunu kullanılabilirsiniz. Bunun için yumuşak uçlu diş fırçası kullanarak ütü tabanı fırçalanmalıdır. Bu sayede ütünüzün tabanındaki sararmalardan zamanla kurtulacaksınız. Diş macununun renk açma ve parlatma özelliği nedeniyle ütü tabanları için oldukça uygun bir malzemedir.

Limon tuzu kullanmak

Son olarak ütünüzün tabanında sıklıkla kireçlenme problemi yaşanmaktadır. Bu sorunu çözmek için limon tuzu kullanılabilirsiniz. Bu işlem limon tuzunu sıcak suda eritilerek ütünün su haznesine doldurmanız gerekmektedir. Ütü yapar gibi ütünün buhar atma özelliğini kullanarak tabanda yer alan deliklerin açıldığını göreceksiniz. Bu işlem bittikten sonra hazne içerisindeki limonlu su dökerek haznenin temizliği yapılmalıdır.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER