21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuk PsikolojisiÇocuğum Dişlerini Gıcırdatıyor

Çocuğum Dişlerini Gıcırdatıyor

Çocuğum Dişlerini Gıcırdatıyor

Bu yazımızda çocuğum dişlerini gıcırdatıyor sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Diş gıcırtma rahatsızlığının tıp alanında ki adı Bruksizm olarak bilinmektedir. Şu nedenle oluyor demek mümkün değildir. Bu yüzden mutlaka çocuğunuzun hal ve hareketleri kontrol etmeli ve doktorunuza gözlemlerinizi anlatmalısınız.

Diş gıcırtma ( Bruksizm) nedir?

Çocuğunuzun uyku sırasında farkında olmadan dişlerini birbirlerine sürtmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Diş gıcırtmasına neden olan sebepler

    • Diş yapısındaki bozukluklar
  • Aile içi huzursuzluklar
  • Kardeş kıskançlığı
  • Okul yaşamındaki problemler
  • Reflü ve sindirim sistemi rahatsızlıkları

Bu durumda ebeveynler ne yapmalı

İlk olarak çocuğunuzun ne sıklıkla diş gıcırdattığına dikkat etmelisiniz. Eğer sık olarak yaşanıyorsa çocuğunuzu diş hekimine götürüp kontrol ettirmelisiniz. Sorunun ne olduğu konusunda diş hekiminiz kontrolleri sonucunda size yardımcı olacaktır.

Sorunun diş yapısı ile bir ilgisi olmadığı durumlarda bu sorunun çözümü için anne babaya büyük bir görev düşüyor. Çocuğunuz kendini ifade edebilecek bir yaş grubundaysa sorunun ne olduğunu çocuğunuzla konuşarak anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun gün içerisindeki hareketlerini kontrol ederek diş gıcırdatmasına sebebiyet veren olayın ne olduğunu anlamaya çalışmalısınız.

Diş gıcırdatma olayı çocuğunuzun üzerinde farkında olmadan uyguladığınız baskı yüzünden olabilir. Kendini ifade edemediği durumlarda sorununu içine atarak kendini kasmasından dolayı olabilir. Ya da yapmış olduğu bir olay yüzünden utanma ve pişmanlıktan dolayı dişlerini gıcırdatıyor olabilir.

Diş gıcırdatma durumu zamanla diş ve çene yapısına zarar vermeye başlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuzun bu sorununu kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu durumu fiziksel bir sorun olarak görüp zamanla geçer mantığından uzak durmalısınız. Bazı durumlarda çocuğunuzun yaşayacağı ruhsal gelişim surecide bu olaya sebep olmaktadır.

Bu yüzden çocuğunuzun hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminin kontrolünün uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Sindirim yolu rahatsızlıkları yaşayan çocuklarda da oldukça sık görülen bu rahatsızlık sizi korkutmasın. Çocuğunuz uyurken sindirim sisteminin harekete geçmesinden dolayı yemek yeme işleminin çocuğunuz tarafından uykusunda gerçekleştirmesine bağlı olarak diş gıcırdatmasına neden olmaktadır.

Son olarak sorunun devam etmesi durumunda çocuğunuzu sağlık kuruluşlarındaki uzman doktorlar tarafından mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER