28 Haziran Salı 2022
AnasayfaÇocukÇocuk PsikolojisiÇocuğum Dişlerini Gıcırdatıyor

Çocuğum Dişlerini Gıcırdatıyor

Çocuğum Dişlerini Gıcırdatıyor

Yetişkinlerde de yaşanan bu durum bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu yazımızda çocuğum dişlerini gıcırdatıyor sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Diş gıcırtma rahatsızlığının tıp alanında ki adı Bruksizm olarak adlandırılır.

Diş Gıcırtma ( Bruksizm) Nedir?

Çocuğunuzun uyku sırasında farkında olmadan dişlerini birbirlerine sürtmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Diş Gıcırtmaya Neden Olan Sebepler

  • Diş yapısındaki bozukluklar
  • Aile içi huzursuzluklar
  • Kardeş kıskançlığı
  • Okul yaşamındaki problemler
  • Reflü ve sindirim sistemi rahatsızlıkları

Bu Durumda Ebeveynler Ne Yapmalı

İlk olarak çocuğunuzun ne sıklıkla diş gıcırdattığına dikkat etmelisiniz. Eğer sık olarak olarak yaşanıyorsa çocuğunuzu diş hekimine götürüp kontrol ettirmelisiniz. Sorunun ne olduğu konusunda diş hekiminiz size yardımcı olabilir veya öneride bulunabilir.

Sorunun diş yapısı ile bir ilgisi olmadığı durumlarda bu sorunun çözümü için anne babaya büyük bir görev düşüyor. Çocuğunuzun kendini ifade edebilecek bir yaş grubundaysa işiniz kolaylaşacaktır. Çocuğunuzun gün içerisindeki hareketlerini kontrol ederek diş gıcırdatmasına neden olabilecek hareket veya durumlarını gözlemleyebilirsiniz.

Diş gıcırdatma olayı çocuğunuzun üzerinde farkında olmadan uyguladığınız baskı yüzünden olabilir. Kendini ifade edemediği durumlarda sorununu içine atarak kendini kasmasından dolayı olabilir. Yada yapmış olduğu bir olay yüzünden utanma ve pişmanlıktan dolayıda dişlerini gıcırdatabilir.

Diş gıcırdatma durumu zamanla diş ve çene yapısına zarar verebilecek safhaya ulaşabilir. Bu yüzden bu sorunu gözardı etmemelisiniz. Sorun fiziksel olarak gözüksede çocuğunuzun ruhsal gelişimide bu olayı tetikleyebilir. Bu yüzden çocuğunuzun hem fiziksel hemde ruhsal gelişiminin kontrolünün uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Sindirim yolu rahatsızlıkları yaşayan çocuklarda da sıkça görülen bu rahatsızlık çocuğunuz uyurken sindirim sisteminin harekete geçmesinden dolayı yemek yeme işleminin çocuğunuz tarafından uykusunda gerçekleştirmesine bağlı olarak diş gıcırdartmasına neden olabilir.

Sorunun devam etmesi durumunda çocuğunuzu sağlık kuruluşlarındaki uzman doktorlar tarafından mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Çocuk Psikolojisi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER