13 Nisan Cumartesi 2024
AnasayfaPratik BilgilerBoya Lekesi Nasıl Temizlenir

Boya Lekesi Nasıl Temizlenir

Boya Lekesi Nasıl Temizlenir

Bayanların en çok korktuğu lekelerin başında gelen boya lekesi aslında korkulacak bir durum değildir. Boya lekesi nasıl temizlenir sorunuza cevap vermeye çalışacağız. Evinizde bulunan malzemeler ile bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Önemli olan boyanın türüne göre hareket etmek olacaktır.

Boyalar içerdiği kimyasallara göre ayrılırlar. En çok bilinen boya türü yağlı ve su bazlı olan türleridir. Su bazlı boyaların temizliği daha kolay bir durumdur ama aynı durum yağlı boya için geçerli değildir.

Yağlı boya lekesi

Özellikle halılarda oluşan boya lekesi can sıkıcı bir durumdur. Halılarımızdan boya lekesini çıkarmak için çok dikkatli hareket etmelisiniz. Temizlemeye çalışırken lekenin iyice dağılmasına neden olabilirsiniz.

İlk olarak boyanın yüzey üzerindeki çok olan kısmını spatula veya bir kaşık yardımı ile alarak boyanın temizleme esnasında dağılmasını engellemeliyiz.

Lekenin bulunduğu alanı beyaz bez ile ovalamadan sadece üzerinden yavaşça bastırarak temizleyiniz. Bu şekilde halının içerisinde kalan boya kalıntılarının bir kısmını beze emdirerek almalısınız. Kullanacağınız bezin temiz ve kuru olmasına dikkat ediniz.

Ilık su içerisine bulaşık deterjanınızdan biraz ekleyerek karıştırınız. Başka bir bezi suya bastırıp iyice suyu çıkana kadar sıkınız. Bezinizin çok ıslak olmaması gerekmektedir. Lekeyi bez ile ovalayarak temizleyiniz. Eğer çok inatçı bir leke ile uğraşıyorsanız eğer en son çözüm olarak kimyasal temizlik maddelerden yardım almanız gerekmektedir. Tavsiye etmesek de en başta tiner bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir kap içerisine tiner ekleyip bir bez ile lekenin bulunduğu alanı çok dağıtmadan ovalayarak siliniz. Lekenin tamamen çıktığından emin olduktan sonra tiner ile sildiğiniz alanı varsa halı şampuanı ile yoksa tiner kokusu yok olana kadar ıslak nemli bir bezle siliniz ve halınızı mutlaka havalandırınız.

Su bazlı boya lekesi

Özellikle su bazlı boyaların temizliği yağlı boya lekesine göre daha kolay olup kişiyi fazla uğraştırmamaktadır. Lekenin bulunduğu alandaki fazla boya artıklarını spatula veya benzeri bir aletle temizledikten sonra sıcak su içerisine bulaşık deterjanınızdan döküp bir bezle ovalayarak temizleyiniz. Çok nadir olarak leke kalması durumunda lekenin üzerine zeytinyağı veya bebek yağı dökerek ıslak bezle silerek kalan lekelerden kurtulabilirsiniz.

Lekeyi çıkartmaya çalışırken önemli olan durum, lekeli yüzeye uygulayacağınız aşırı güç ile lekenin bulunduğu alana zarar verebilirsiniz. Bu yüzden bu tür temizlik esnasında fazla güç kullanmamak ve biraz sabır ile lekelerden kurtulabilirsiniz.

Pratik bilgiler kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER