26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaTüp BebekTüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları nı etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler kısaca değerlendirildiğinde; İlki hasta ile ilgili yaş, hormonal değerler gibi durumlardır. İkincisi, tüp bebek tedavisi uygulama merkezinin başarı yüzdesidir.

Tüp bebek tedavisi, anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin, laboratuar ortamında döllendirilerek oluşan embriyonun tıbbi yöntemler kullanılarak anne adayı rahmine yerleştirilmesi ile gerçekleşen bir gebelik sürecidir.

Tüp bebek tedavisini uygulayacak sağlık ekibinin alanında uzman kişilerden oluşması başarı yüzdesini artırmaktadır. Diğer bir madde, anne adayının sağlık geçmişidir. Rahim ile ilgili herhangi bir ameliyat durumu olup olmaması tedavi sürecini etkilemektedir.

Bir başka madde ise, baba adayı ile ilgili faktörlerdir. Bir diğeri, anne adayının tüp bebek tedavisinde başarılı olma durumudur.

Son olarak da ilaç kullanılmadan elde edilen tüp bebek tedavisi başarı oranıdır.

Tüp bebek tedavisinde başarı yüzdesini neler etkilemektedir?

Birçok faktör tüp bebek tedavisi başarı yüzdesini olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Bunlar;

  • Anne adayının yaşı en önemli faktörlerden biridir. 30 yaşın altı kadınlarda başarı oranı %60 iken, 35 yaş altı kadınlarda başarı oranı %40, 35-37 yaş arası kadınlarda %30, 38-40 yaş arası %20, 41-42 yaş aralığındaki anne adaylarında ise başarı oranı %12 civarına kadar düşmektedir.
  • Anne adayının yumurtalık rezervlerinin durumu da tedavi sürecine oldukça etki etmektedir.
  • Anne adayının sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklarının olması tüp bebek tedavisinin başarı oranını olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Tüp bebek tedavisi gören anne adayının aşırı kilo alımı veya zayıflık durumu da tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir.
  • Anne adayının ruhsal açıdan yaşayacağı stres gibi durumlarda tedavi sürecindeki başarısızlığa zemin hazırlamaktadır.
  • Baba adayının sperm kalitesinin durumu da tüp bebek tedavisini etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi hem anne hem baba adayları için zorlu bir süreçtir. Sabırlı olmak, bu zorlu süreçte tedaviyi başarıya götüren en temel faktördür.

Üç kez başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisinden sonra genellikle dördüncü kez denemeye katılanların sayısı azalmaktadır.

Halbuki tüp bebek tedavisi gören ailelerin pes etmeden tedaviyi devam ettirmeleri sonucunda beklenilen gebeliği elde etme oranı azımsanmayacak kadar yüksektir.

Tüp bebek ile bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER