Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

0
306

Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

Tüp bebek hakkında merak edilenler makalemizde tüp bebek tedavisi görmek isteyen kimseler için bir takım soruların yanıtını bilmek önemlidir. Bilgi sahibi olmadan tüp bebek yöntemine başvurmak bireyleri hayal kırıklıklarına uğratabilmektedir. Çünkü bazen çabuk sonuç alınabilirken bazen de başarıya ulaşmak kolay olmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlanabilir?

Erkekten alınan üreme hücreleri ve kadından alınan üreme hücrelerinin laboratuar ortamında çeşitli yöntemler ile bir araya getirilmesi sonucu döllenmenin sağlanması ile embriyolar elde edilir.

Gelişen embriyolardan uygun olanları anne rahmine yerleştirildikten sonra gebelik meydana gelir. Tüp bebek yöntemine kısırlık nedeni ile yapılan temel ve ileri tetkikler sonucunda karar verilir. Karar verildikten sonra ilk başvuru adet gününden bağımsız bir günde yapılmalıdır.

Çiftin geçmişi, kısırlık ile ilgili tetkikleri ve önceki tedavileri değerlendirildikten sonra bir planlama yapılır. Bu planlamada tüp bebek öncesi eksiklikler giderilir ve tedavi ile ilgili aşamalar uygulanır.

Tüp Bebek Yönteminde Başarı Oranları Nasıldır?

Tüp bebek yönteminin başarıya ulaşması için bazı şartların uygun olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanmasından önce erkeğe ve kadına eş zamanlı olarak kısırlık testleri yapılmalıdır.

Gerekli testlerin durumundan sonra tüp bebek tedavisine geçilebilir. Tüp bebek yönteminde başarı oranları aşama aşama değişmektedir. Bunlar;

  1. Laboratuarda döllenme oranıdır. İyi laboratuarı olan merkezlerde bu oranın en az %80 olması gerekir
  2. Biyokimyasal gebeliktir. Yani kanda gebelik testinin pozitif çıkmasıdır. Bu oran %50 civarındadır.
  3. Ultrasonografiyle görüntülenebilen ve takip edilebilen gebelik oranıdır. Bu oran %40 civarlarındadır.
  4. Eve canlı çocuk götürme oranıdır. Bu oran ise %30 civarlarındadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Deneme Sayısı Var mıdır?

Tüp bebek tedavisinde sınırlı bir deneme yoktur. Ancak ilk üç denemede gebelik şansı %95’dir. Daha sonraki denemelerde ise bu şans %5’dir.

Üç denemeye rağmen gebelik elde edilemeyen çiftlerin sonraki denemelerinde başarıya ulaşan gebelik oranları çok düşüktür. İlk üç denemeden sonra preimplantasyon genetik tanı ve sperm seçim yöntemlerinin değiştirilmesi gibi bazı ek uygulamalar yapılabilir.

Ancak bu uygulamaların da gebelikte başarı oranını artırdığını gösteren yeterli kanıt bulunmamaktadır.

Tüp bebek ile ilgili bölümümüze BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.