25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaKadın HastalıklarıYumurtlama Problemi Hakkında Bilgiler

Yumurtlama Problemi Hakkında Bilgiler

Yumurtlama Problemi Hakkında Bilgiler

Kadınlarda her ay görülen adet günlerine bağlı olarak konumlanan yumurtalama süreci bazen de düzensiz olarak görülmektedir. Tıp dilinde ovulatuar disfonksiyon olarak tabir ettiğimiz yumurtlama problemi kısırlığa varan sonuçları ile tanınmaktadır. Bu nedenle adetleri düzenli olmayan bayanların yumurtlamaları az ya da hiç olmayabilir.

Yumurtlama problemi rahatsızlığı hormonların fazla ya da yavaş çalışmasına bağlı olarak yaşanan bir durumdur. Bu hastalıkla birlikte tüylenme, seyrek adet görme, şişmanlık gibi sorunlar baş göstermektedir. Bu da genellikle hormonları ilgilendiren bir durumdur. Bu yüzden yumurtlama sağlanamayan hastalar da menopoz, hipofiz bezi düzensizlikleri ve genetik problemler açığa çıkmaktadır. Vücut gelişiminde normal bir seyir olması gereken yumurtlama problemli olduğu zaman vücut içinde de farklı etkilere de yol açacaktır.

Kadınlarda yumurtlama bozukluğu olup olmadığını anlamak için yumurta takibi ile birlikte progesteron hormonunu ölçümleri yapılmalıdır. Bu sebeple adetin 21. gününde yapılacak olan bu ölçüm değeri belirli olan değerlerden yüksek çıkmalıdır ki yumurtlama da problem olmadığı anlaşılsın.

Yumurtlama bozukluğuna sebep olan etkenler

Yetişkinliğe ulaşmış olan bayanlarda yumurtlama olayı beyinde yer alan hipofiz bezinde salgılanan hormonların etkisiyle gerçekleşmektedir.

  • Sağlıksız beslenme
  • Sigara ve Alkol kullanımı
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı
  • Psikolojik nedenler ve stres
  • Fiziksel rahatsızlıklar
  • Obezite gibi rahatsızlıklar yumurtlama sorununa sebebiyet veren durumlardır.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Kadın hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Kendi sağlığınız için mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kadın Hastalıkları bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER