Yumurtlama Problemi Hakkında Bilgiler

0
356

Yumurtlama Problemi Hakkında Bilgiler

Kadınlarda her ay görülen adet günlerine bağlı olarak konumlanan yumurtalama süreci bazen de düzensiz olarak görülmektedir. Tıp dilinde ovulatuar disfonksiyon olarak tabir ettiğimiz yumurtlama problemi kısırlığa varan sonuçları ile tanınmaktadır. Adetleri düzenli olmayan bayanların yumurtlamaları az yada hiç olmayabilir.  Bu yazımızda yumurtlama problemi hakkında konuşacağız.

Polikistik over hastalığı dediğimiz hormonların fazla ya da yavaş çalışmasına bağlı olarak gelişen vücut olaylarına dikkat çekmek isteriz. Bu hastalıkla birlikte tüylenme, seyrek adet görme, şişmanlık gibi sorunlar baş göstermektedir. Bu da genellikle hormonları ilgilendiren bir durumdur. Yumurtlama sağlanamayan hastalar da daha çok menopoz, hipofiz bezi düzensizlikleri ve genetik problemler açığa çıkmaktadır. Vücut gelişiminde normal bir seyir olması gereken yumurtlama problemli olduğu zaman vücut içinde de farklı etkilere de yol açacaktır.

Kadınlarda yumurtlama bozukluğu olup olmadığını anlamak için yumurta takibi ile birlikte progesteron hormonuna bakılarak ölçüm değerleri gözlenmektedir. Adetin 21. gününde yapılacak olan bu ölçüm değeri belirli olan değerlerden yüksek çıkmalıdır ki yumurtlama da problem olmadığı anlaşılsın.

Yumurtlama Bozukluğuna Sebep Olan Etkenler

Yetişkinliğe ulaşmış olan bayanlarda yumurtlama olayı beyinde yer alan hipofiz bezinde salgılanan hormanların etkisiyle gerçekleşmektedir.

Sağlıksız beslenme,
Sigara ve Alkol kullanımı,
Hareketsiz ( Spor Yapmama) yaşam tarzı,
Psikolojik nedenler ve stres,
Fiziksel rahatsızlıklar,
Obezite ( Aşırı şişmanlık sorunu) gibi rahatsızlıklar yumurtlama sorununa sebebiyet veren durumalrdır.

Yumurtlama bozukluğu yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Yaşadığınız rahatsızlık için mutlaka doktorunuzdan randevu alarak gerekli kontrollerinizi yaptırınız.

Kadın hastalıkları bölümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.