23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaDoğum KontrolTüp Bağlanması Nedir

Tüp Bağlanması Nedir

Tüp Bağlanması Nedir?

Tüp bağlanması kadında iki yerde bulunan yumurta ve sperm hücrelerin birleştikleri tüplerin bağlanmasıdır. Tüpleri bağlatmak için ufak bir cerrahi işleme gerek vardır. Tüplerini bağlatan kadın bir daha doğal yollardan hamile kalması imkansızdır.

Tüpleri bağlanan kadının üreme organına hiçbir şekilde zararı olmaz. Kadının cinsel hayatında bir sorun oluşturmaz eskisi gibi devam eder. Adet düzeninde veya vücut yapısında hiçbir sorun olmaz. Tüp bağlatma operasyonu eşlerin ortak fikri olması gerekir. Bu operasyonu isteyen eşler iyi düşünerek karar vermeleri gerekir. Çünkü tüp bağlama operasyonun geri dönüşümü çok zordur. Tüpleri bağlanan kadın ömür boyu hamile kalmaz.

Bu nedenle tüp bağlatma operasyonu doğum yaptıktan 48 saat sonra veya 6 hafta sonra tavsiye edilmektedir. Tüp bağlatmak anne sütünün azalma ya da çoğaltmada hiçbir etkisi olmaz. Tüp bağlatmanın cinsel hastalıklara karşı bir koruyucu etkisi yoktur. Tüplerini bağlatan çiftlerin bu operasyonu gerçekten istemesi çok önemlidir. Çünkü tekrar bebek sahibi olmak istediklerinde tüplerin yeniden açılma durumu yok denecek kadar azdır. Ama tüp bebek tedavisi ile tekrar bir gebelik yaşanması söz konusudur.

Her kadın tüplerini bağlatabilir mi?

Tüp bağlatma çok iyi düşünülerek karar verilmesi gereken bir gebelikten korunma yöntemdir.

Bu korunma yöntemi;

  • Tek çocuğu olan anneler için önerilmemektedir. Çünkü ilerleyen zamanlarda bir hastalıktan dolayı tekrar bir gebelik oluşma durumu söz konusu olabilme ihtimali bulunmaktadır.
  • Çok genç yaşta olan ve hiç çocuğu olmayan bayanlar içinde tavsiye edilmemektedir.
  • Çok gebelik yaşayan ve korunma yöntemlerinde başarısız olan eşler için çok uygun bir korunma yöntemidir.
  • Bir hastalıktan dolayı hamile kalması hem anne hem de bebek sağlığı için riskli olan kişiler için, bu yöntem hamile kalması riskli olan bayanlar için uygun bir yöntemdir.

Tüp bağlandıktan sonra herhangi bir sorun olur mu?

Aşırı ağrı, ateş veya kanamalar olması nadiren gözüken yan etkilerdir. Nadirde olsa yumurta kanallarında açılma yaşanabileceğinden dolayı adet dönemi geciken kişi doktoruna başvurmalıdır.

Doğum kontrol kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER