25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaMenopozMenopoz Döneminde Beslenme

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz Döneminde Beslenme

Menopoz sonrası kadınlarda sıkça rastlanan en büyük rahatsızlık kemik (Osteoporoz) erimesidir. Bu yüzden menopoz döneminde beslenme konusunda dikkatli davranmalısınız. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu desteklemek için Süt, Peynir ve Yoğurt gibi (YAĞSIZ) ürünleri her gün tüketmeniz gerekmektedir. Kemik erime riskini azaltmak için düzenli olarak yapacağınız kısa yürüyüşlerde kemik erime riskini azaltmaktadır.

Önemli bir konu olmasının yanı sıra bu dönem içerisinde sağlıklı beslenmeme durumunda can sıkıcı durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Sebze olarak tavsiye edebileceğimiz ürünlerin başında içerdiği kalsiyum oranı bakımından zengin olan Nohut, Bezelye, Mercimek gibi kuru bakliyat ürünlerini de öğünlerinizden eksik etmemelisiniz.

Beslenmenize özen gösterin

Menopoz Döneminde Beslenme durumumuzda önem vereceğimiz bir durum ise Omega 3 yağını bolca tüketmemiz olacaktır. Özellikle deniz mahsulleri tüketimine önem vermelisiniz. Hafta da 2 olmak şartı ile balık tüketmeye özen göstermelisiniz. Balık sevmeyen meleklerimizin vücudumuzun ihtiyacı olan bu vitamini balık kapsülü içerek de sağlayabilirler…

Yemek tercihi değişikliğine gitmek zorunda kalabilirsiniz. Yağda pişmiş yemek yerine ızgara ürünleri veya haşlanmış sebze tüketmeyi tercih etmelisiniz. Özellikle kırmızı et yerine beyaz et (Tavuk ve mahsullerini) tüketmeye gayret gösteriniz. Yemeklerinizde kullandığınız margarin veya Ayçiçek yağından vazgeçmeli yerine mümkün olduğunca zeytinyağı veya tereyağı tüketimine özen göstermelisiniz.

Spora hayatınızda bir yer vermeli ve her gün düzenli olarak spor yapmaya vakit ayırmaya dikkat ediniz. Spor hem vücudunuzun sağlıklı olmasına hem de menopoz döneminde kemiklerin sağlamlığını arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Ekmek tüketimini azaltmalı veya beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği, kepekli ekmek tüketmeye özen göstermelisiniz. Yaşam kaynağımız olan su tüketimi bu dönemde hassas bir rol üstlendiğinden dolayı bolca su tüketmeye özen gösteriniz.

Su tüketimimizi arttırmalı veya takviye etmelisiniz. Özellikle çay, kahve türü sıvı tüketmek yerine ayran, doğal meyve suyu tüketmeye çalışınız. Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz mevsimine uygun meyveleri sıkarak doğal meyve suyu elde edebilirsiniz.

Menopoz bir kadın için yaşamın sonu değil yeni bir yaşamın başlangıcı olmalıdır. Moralimizi bozmamalı ve bu durumun çok doğal bir olay olduğu kabul etmemiz gerekiyor. Hayatımızda her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu bildiğimiz sürece Bizmelekler her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Menopoz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER