26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaKadıncaDoğum KontrolSpiral Nedir? Nasıl Kullanılır?

Spiral Nedir? Nasıl Kullanılır?

Spiral Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlk olarak spiral nedir Nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını vermeye çalışacağız. Spiral T şekline sahip yaklaşık 3 santimetre uzunluğunda olan ve üzerinde bulunan bakır teller yardımı ile hamileliği önleyen doğum kontrol aracına spiral denir.

Doğum kontrol yöntemleri arasında en sık kullanılan ve kullanması rahat olan bir yöntemdir. Spiral takılma işlemi yapıldıktan sonra düzenli aralıklar ile kadın doğum doktoruna giderek kontrol edilmelidir. Bakır telli ve ilaçlı olmak üzere spiralin iki çeşidi bulunmaktadır.

Spiral servikste bulunan sıvının artmasını sağlar ve bu sıvı sayesinde spermler yumurtalara ulaşamaz. Spiral takılmadan önce kadın doğum uzmanı rahim içi araç için rahmin uygun olup olmadığını kontrol eder.

Hamilelikte, genital enfeksiyonlarda, adet düzensizliklerine, bakır alerjisi olanlara, rahim anatomisinde sıkıntı olanlara ve meme kanseri riski olan kadınlara rahim içi araç takılamaz. Spiral takılması ve çıkarılması işlemleri ile ilgili olarak ağrılı işlem olduğuna dair yanlış bir bilgi vardır.

Spiral takılması

Adetin üçüncü gününde olan kadın jinekolojik masaya alınır. İlk önce antiseptik solüsyon kullanılarak rahim içi yıkanır. Spiral takıldıktan sonra ilk iki ay ara kanamalar ve kasık ağrıları yaşanması normal bir durumdur. Spiral takıldıktan sonra aşırı kanama, vücutta kızarıklık ve döküntü meydana gelirse alerjik reaksiyon olabileceği düşünülerek doktora başvurulmalısınız. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda gerekirse rahim içi araç çıkarılmalıdır. Bakır alerjisi olan kişilerde bakır telli spiral kesinlikle takılmamalıdır.

Spiral ile ilgili bilinmesi gerekenler

Spiral çıkarmak için yine adet döneminde olmak gerekir. Rahme yapışmayan spiral yine jinekolojik masada spekulum takılarak çıkarılmaktadır. Spiral yaklaşık olarak 10 yıl kadar kullanılabilmektedir. Uzun süre kullanımda spiral rahim duvarına yapışabiliyor.

Spiral takma işlemi ve çıkarma işlemi mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır. İşinde uzman doktorlar çok kısa sürede ağrısız bir şekilde işlemi gerçekleştirirler.

Doğum kontrol kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER