25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaDoğum KontrolDoğum Kontrol Bandı

Doğum Kontrol Bandı

Doğum Kontrol Bandı

Doğum kontrol bandı kullanımı aynı doğum kontrol hapları gibidir. Aralarındaki tek fark doğum kontrol hapı gibi ağızdan alınmamaktadır. Bildiğimiz yara bandı gibi göğüsler hariç vücudumuzun bel, kalça, sırt, kol veya bacaklarımızın herhangi bir yerine yapıştırmamız yeterli olacaktır. İçeriğindeki prosgesteron ve östrojen hormonları sayesinde yumurtlamayı engeller ve salgılattığı mukus sayesinde spermlerin yumurtaya ulaşmasına engel olurlar.

Kullanımı

Bir kutu içerisinde 3 adet olan bu bantlardan birini vücudunuzun uygun olan yerine yapıştırınız. Ten renginde olan bu bantların fiziksel olarak gözükmesi sizi de rahatsız etmeyecektir. Bantların kullanımı haftalık olarak planlanmıştır. Bu yüzden kullandığınız bandı 1 hafta sonra çıkartıp yenisini yapıştırmalısınız. 3. Haftanın sonunda 1 hafta ara verip adet döngünüzü sağladıktan sonra baştan başlayabilirsiniz. Hamileliğe karşı %99 oranında bir koruma sağlamaktadır.

Yan etkileri nelerdir?

Doğum kontrol hapında yaşanan sıkıntılar ile birebir aynı özellikleri gösterebilir. Mide bulantısı, baş ağrısı, duygu değişimleri ve göğüs hassasiyeti gibi şikayetler yaşanabilir. İlk defa kullanan kişilerde ara kanamalar veya lekelenmeler görülebilir. 2-3 ay kullanımdan sonra bu sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Diğer bir yan etkisi olarak bandı cilde yapıştığı yerde nadiren olsa kızarıklık oluşmasıdır.

Kimler kullanamaz

Doğum kontrol hapını kullanmasında sıkıntı yaşayan bayanlar kullanamaz. Ayrıca kalp ve damar sorunu yaşayan kişilerde, karaciğer rahatsızlığı yaşayanlar, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek sıkıntısı olan ve diyabetli bayanların kullanmasında ciddi sıkıntılar yaşanacaktır.

Kullanım etkisi ne kadardır?

Bir bandın etkisi 1 hafta sürmektedir. Bir paketi 3 hafta boyunca kullanabilirsiniz. Kutudaki bantlar bittikten sonra 1 hafta ara verip yen bir kutu alıp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pratik kullanım özelliği

Doğum kontrol haplarını her gün yaklaşık aynı saatte alma durumunuz bant takmaya başladığında ortadan kalkacaktır. Unutkanlık sorunu yaşayan bayanların imdadına yetişecek olan bu bantları Obezite sorunu olmayan her bayan doktorunuzun onay vermesiyle rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Avantajları nelerdir?

Etkili bir doğum kontrol yöntemdir. Âdet kanamanızı düzene sokar ve kanama miktarının azalmasına neden olacaktır. Yumurtalık ve endometrium kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Dezavantajları

Doğum kontrol hapları gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunmamaktadır. İlk aylarda sıkça göğüs hassasiyetleri yaşanması başlıca sezavantajların başında gelir. Kullanacağınız antibiyotik ve migren ağrısı için alınan ilaçların etkinliği düşürme ihtimali bulunmaktadır.

Doğum kontrol kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER