23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaAdet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmek

Adet dönemi, kadınlarda ergenlik dönemine geçiş süreci ile başlayan, menopoz dönemine kadar süren bir döngüdür. Bu süreç içerisinde adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin güvenilir olup olmadığı sorusu akıllara gelmektedir.

Cinsel ilişkiye girmek sağlıklı mı?

Bu dönem içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi tamamen çiftlerin tercihine, ortam ve koşullara göre değişen durumdur. Adet dönemi süresince kadınlarda genellikle cinsel istekte artış meydana gelmektedir.

Ayrıca yaşanacak olan cinsel ilişki sonrasında kanaması süresinde veya miktarında herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir. Ancak adet dönemindeki her kadının rahmi enfeksiyon açısından yaşanabilecek risklere açık hale gelmektedir. Bu durumun sonucu olarak da erkekten kadına veya kadından erkeğe bakteri veya virüs geçişi yaşanabilme olasılığı göz ardı edilmemelidir.

Genel olarak adet dönemi esnasında kadınlarda östrojen hormonu seviyesi azalmaktadır. Adet döneminde kadın vajinasında yaşayan yararlı bakteri sayısında da azalma yaşanmaktadır.

Bu koruyucu ortamın bozulması ile döl yatağı büyük oranda savunmasız bir hale gelmektedir. Adet döngüsü esnasında görülen kanama ile birlikte kanın vücuttan daha rahat dışarı atılabilmesi için genişleyen rahim ağzı sayesinde enfeksiyonların üst üreme organlarına ulaşma tehlikesi de artmaktadır.

Tüm risklere rağmen adet dönemindeki cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması önemli bir konu halini almaktadır.

Son olarak bilmelisiniz ki her ne kadar adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin ciddi bir rahatsızlığa neden olmadığı bilinsede ahlaki ve hijyen yönünden girilmemesini gerektiğini düşündüğümüzü belirtmek isteriz.

Regl Dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER