23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSözSöz Töreninde Alınacak Hediyeler

Söz Töreninde Alınacak Hediyeler

Söz Töreninde Alınacak Hediyeler

Söz kesilmesi genel olarak kız isteme esnasında gerçekleşen bir tören olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında söz töreninin bir diğer olayı ise kız ve erkek tarafının ailelerinin birbirleriyle tanışmasıdır. Damat ve gelin arasındaki ilişkinin adı aileler nezdinde konulmuş olacaktır. Söz gelin ve damada söz yüzüklerinin takılması ile devam eder. Damat tarafının söz töreninde alınacak hediyeler konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Damadın götürmesi gereken hediyeler

Damat tarafı kız isteme ve söz töreni için kız evine giderken ailelerin gelenekleri ve bütçelerine göre değişmekle beraber belli başlı şeyleri yanlarında getirirler. Bu örneğin söz yüzükleri takıldıktan sonra erkek tarafının geline takacağı takı olabilir. Bunun yanında damat tarafı kız tarafına giderken adet olarak bir buket çiçek götürür çoğu gelenekte. Ayrıca söz çikolatası ve söz bohçası da söz töreninde olmazsa olmazlar arasında sayılabilmektedir. Çiçeğin boyutu, hangi cins çiçeklerden oluşacağı, süslemesi titizlikle karar verilmesi gereken durumlardır. Aynı şekilde söz çikolatası da sunumu ve içeriğiyle oldukça önemlidir. Genel olarak söz çikolataları gümüş bir sunum tabağı içinde hazırlanır. İçinde çeşitli çikolatalar barındırır. Bu çikolata tabakları pastanelerde titizlikle ve her detayına özen gösterecek şekilde tasarlanmalıdır.

Söz töreni ve isteme merasiminin nerede gerçekleşeceği ailelerin beraber vermesi gereken kararlar arasında yer almaktadır. Eğer isteme ve söz kız evinde yapılacaksa kız tarafı söz ikramlıklarını hazırlar, söz masasını kurar, eğer dilerlerse söz merasimine gelenlerde anı kalması için söz hediyelikleri hazırlarlar. Yine söz merasimi için olmazsa olmaz olarak sayılanların arasında söz yüzüklerinin konulduğu söz tepsisi gelmektedir. Bu söz tepsisi için günümüzde birçok seçenek bulunmaktadır. Kız tarafı bu hazırlıkları yaptıktan sonra damat tarafının gelmesini bekler ve gelenekler ışığında söz merasimi ve kız isteme gerçekleşir.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER