16 Nisan Salı 2024
AnasayfaSözSöz Hazırlığı

Söz Hazırlığı

Söz Hazırlığı

Kız isteme merasimleri yüzyıllardır değişmeyen aile geleneklerindendir. Kız isteme merasimleri zamanla değişerek günümüz modern hayatta farklılıklar olmuştur. Artık kız isteme merasimleri günümüzde hem aileler tanışıyor hem de kız ve erkeğin arasında söz kesiliyor. Söz kesileceği gün kız tarafı da erkek tarafı da tam kapsamlı olarak söz hazırlığı yaparlar.

Kız tarafının hazırlıkları

Kız isteme merasimde gelin ve damat adayının aileleri tanışır. Erkek tarafın büyüğünden biri kız tarafının büyüğünden kızı usulüne göre istemelidir. Gelin adayı bu arada Türk kahvesi pişirir. Erkeğin kahvesine günümüzde bolca tuz veya acı biber koyulmaktadır. Bunun nedeni damat adayı ne koşulda olursa olsun gelinin yaptığı zehir olsa içerim anlamı taşımaktadır. Kahveler içilirken ailedeki büyülerden isteme merasimi kızın ve ailesini onayından sonra çikolata ve tatlı ikram edilmektedir. Daha sonra erkek tarafın getirdiği yüzükler kırmızı kurdeleyle bağlanır ve söz için hazırlanan tepsinin üstünde getirilerek aile büyüklerinden biri söz yüzüklerini çiftlerin sağ elin yüzük parmağına takar. Gelin adayına bazı yörelerde takı seti takılmaktadır. Takı merasiminden bittikten sonra ikramlıkları servisine yapılmalıdır. Çayın yanına kız tarafın bir gün önceden hazırladığı aperatifler ile servis yapılmalıdır.

Erkek tarafının hazırlıkları

Söz isteme merasimde iki tarafta eksiksiz hazırlık yaparlar. Kız bu merasimde abartısız ve şık kıyafetler seçmelidir. Saçı ve makyajı da kıyafetine uyumlu olmalıdır. Erkekte bugüne özel şık bir takım elbise giyer. Erkek tarafı kız tarafına giderken şık bir çiçek buketi yaptırmalıdır. İsteme gününde sözün verildiği anda ağızların tatlanması için çikolata ve tatlı götürülür. Kız ve erkeğin söz merasimde takılacak yüzükler ve geline bir takı seti götürülür. Çikolatayı çok şık duran gümüş gondol tepsilerle sunmak çok daha hoş olacaktır.

Kız ve erkek için hazırlanan bohça kültürü eskilerden bugüne kadar süregelen hoş bir gelenektir. Kız ve erkek için bohçaya alınan hediyeler genellikle çorap, gecelik sabahlık, terlik, bakım ürünleri, iç çamaşırı, mendil, havlu, ayna ve tarak gibi eşyalar koyulmaktadır. Erkek içinde benzer ürünler alınmaktadır. Hazırlanan bu bohçalar uygun bir zamanda karşılıklı olarak birbirlerine verilmektedir.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER