25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaSözSöz Kesme Töreni Hazırlıkları

Söz Kesme Töreni Hazırlıkları

Söz Kesme Töreni Hazırlıkları

Söz kesme töreninin anlamı, birbirini seven iki çift arasında aileler ile beraber yüzük takılarak bir isim koyma işlemidir. Bu yazımızda söz kesme töreni hazırlıkları hakkında bilgiler paylaşacağız.

Söz kesme töreni öncesi yapılan hazırlıklar

Çiftler evlilik yoluna girdiklerinde bu kararı ailelerine bildirirler. Aileler tanışır ve bir tarih belirlenerek kız isteme adı verilen tören gerçekleşir. Söz kesme evliliğin ilk adımıdır. Söz kesme töreninden önce bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Erkek tarafının ailesi söz törenine gitmeden önce çiftlere birer yüzük satın alır. Söz kesme törenine giderken gelenek ve görenek gereği çiçek ve çikolata alınması gerekmektedir. Gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde kızın ailesinden kız istenecektir.

Kız isteme

Erkek tarafı kız tarafının evine gider, herkes bir arada oturur, biraz sohbet edildikten sonra kızı isteme merasimine geçilecektir. Erkek tarafı ailesinin en büyüğü kız tarafı ailesinin en büyüğünden “Allah’ın emri peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz” cümlesi ile kızı isterken gelin adayı mutfakta misafirlere kahve yapar. Kahveler içilirken çiftler yan yana durur. Aile büyükleri çiftlerin parmağına yüzükleri takar ve kırmızı kurdele kesildikten sonra söz kesilmiş olacaktır. Yüzükler takıldıktan sonra aileler arasında nişan tarihi, düğün tarihi, takılacak takılar ve alınacak eşyalar gibi konular konuşulur.

Söz Takısı

Gelin adayı söz takısı istediyse eğer, gelin adayı ve damat adayının ailesi bir kuyumcuya gider ve gelin adayı kendine bir söz takısı beğenir.

Söz takısının içerisinde neler olmalı

  • Alyans ya da tektaş yüzük
  • Bileklik
  • Küpe
  • Kolye

Takılar alındıktan sonra damat adayının ailesi gelin adayına çeşitli hediyeler alır. Çanta, gecelik, elbise gibi hediyeler alınabilir. Ayrıca ailelerin isteklerine göre çiftin aileleri birbirine söz çeyizi hazırlayabilir. Tüm bu koşturmaca bittikten sonra nişan ve düğün hazırlıklarına başlanır.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER