23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSözSöz Alışverişi

Söz Alışverişi

Söz Alışverişi

Söz alışverişi çiftlerin yeni başlangıcınızdaki ilk alışveriş olma özelliğini taşımaktadır. Adetlerimizde bu alışverişin amacı söz bohçasının geleneğinin sürdürülmesidir. Söz bohçasında parfüm, deodorant gibi kişisel bakım malzemelerine yer verilmektedir. Söz alışverişinde kıza ne alınacağı örf ve adetlere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kız tarafına kıyafetin yanı sıra iç çamaşırı, makyaj malzemesi gibi eşyalar alınmaktadır. Söz bohçalarında istediğinize göre değişiklik yapabilirsiniz. Erkekler genellikle yapılan bu alışverişlerden pek hoşlanmaz. Öncelikle alınan malzemelerin normal zamanlarda alınan malzemelerden biraz daha süslü olabileceğini unutmayın.

Söz Kesmek

Söz kesmek veya söz olarak bilinen merasim aslında çiftler arasındaki ilişkiyi aileler nezdinde resmiyete dökmektir. Evliliğe giden yolda takılan ilk yüzükler bu merasimde çiftlerin parmaklarına girer. Merasim sırasında evlenecek olan çiftlerin aileleri de tanışmış olacaktır. Bu sayede aileler arasında iletişim artık başka bir boyuta taşınır.

Örf ve adetlere göre değişiklik gösterse de genel olarak söz ve kız isteme merasimi aynı zamanda gerçekleşir. Ancak bazı yörelerde kız isteme haftasından sonraki hafta söz kesilir. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu örf ve adetlere göre değişiklik göstermektedir.

Söz merasiminde neler yapılmalı

Öncelikle kız tarafının belirlediği bir tarihte erkek tarafı kız tarafının evine ziyarete gider. Kız tarafı, erkek tarafına evde sunacağı ikramları hazırlar. Söz merasimi örf ve adetlere göre farklılık gösterse de çoğu örf ve adete göre evde gerçekleşir. Bu sebeple söz merasimi çok fazla kalabalık ortamlarda gerçekleşmez. Söz merasiminin en heyecanlıları kuşkusuz çiftlerdir. Çiftleri bu dönemde tatlı bir heyecan kaplar. “Sorun çıkar mı?” düşüncesiyle tedirginlik yaşamaları normaldir. Söz merasimine birince derece aile yakınları dışında çiftler dilediği taktirde çok yakın olmak şartıyla bir veya iki arkadaşını söz merasimine davet edebilirler.
Erkek tarafı ciddiyetini belli etmek için görkemli bir çiçek hazırlatır. Söz çiçeğinde genellikle sadece güllerden oluşan bir buket tercih edilir. Bu özel günün olmazsa olmazı söz çikolatasıdır.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER