26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaSözSöz Hazırlık Listesi

Söz Hazırlık Listesi

Söz Hazırlık Listesi

Söz kesme olayı kız ve erkek tarafının tanışma faslı diyebiliriz. Aileler resmi olarak ilk defa bugün birbirleriyle tanışıyor olacaktır. Evlilik kurumunun ilk adımı olan söz kesme nikaha kadar birbirlerini iyice tanıma sürecidir diyebiliriz. Örf ve adetlerimizde bu söz olayı çiftlerin rahatça yan yana gelmelerini de sağlamaktadır. Bu özel gün için gerekli hazırlıkları yaptınız mı? Sizler için hazırlamış olduğumuz söz hazırlık listesi sayesinde bugünü sorunsuz bir şekilde atlatacaksınız.

Söz merasimi nasıl olur?

Kız istemede kız tarafına haber verilerek uygun oldukları gün gidilmelidir. Erkek tarafını için fazla abartmadan ikramlıklar hazırlanmalıdır. Söz merasimde çok kalabalık bir ortam olmaz. Sadece çok yakın akrabalar ve arkadaşların çağrılması uygun olacaktır. Erkek tarafı kız istemeye giderken kıza çok özenli bir şekilde hazırlanmış çiçek buketi ve çikolata götürür. Söz kesme merasimin olmazsa olmazı tatlı ve çikolatalardır. Söz kesilmeden önce erkek tarafından aile büyüğü Allah’ın emri ile kızı babasından istemesi gerekmektedir. İsteme olayından sonra eğer bir olumsuz bir durum yok ise 🙂 yüzük takma merasimine geçilir.  Kız tarafından büyüklerin evliliğe onay vermesi ve kızın bu evliliği istemesi sorulduktan sonra kızın onayı da alındıktan sonra tatlı ve çikolata ikram edilir.

Söz merasimde kıyafet seçimi

Kadınlar her zaman bakımlı ve şık olmaya çalışırlar. Ama bu özel günlerinde daha çok özenli ve bakımlı olurlar. Söz merasimi evde yapıldığı için gelin adayı daha sade ve şık bir elbise seçmeli. Elbisesinde fazla dekoltesi olan ve hareketlerini kısıtlayan kıyafetlerden uzak durmalıdır. Elbisesinin altına da kalın topuklu ayakkabılar seçilirse daha rahat olacaktır. Elbise rengini daha canlı renklerden seçip ve saç, makyajı abartılı olmadan kıyafetini tamamlayabilir. Erkeklerde takım elbisesi giymelidir. Partneriyle uyumlu olmak isterse kravat rengini partnerin elbisesine uygun seçmelidir.

Sözde için ikram hazırlığı

Söz merasimde kız istemede ilk önce misafirlere kahve ikram edilmesi âdettendir. Söz merasimden sonrada misafirlere çay veya meyve suyu ikram edilirsiniz. Çayın yanına kız tarafı kek, börek zeytinyağlı dolma gibi ikramlıklar hazırlar. Söz merasimine uygun pastada hazırlatmak gerekir.

Söz tepsisi

Yüzüklerini genellikle erkek tarafı alır. Ama çiftlerin konuşarak ortak olarak da alabilirler. Bu özel günde söz yüzüğünü ailenin bir büyüğü takar. Söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına takılmaktadır. Yüzükleri için kız tarafı gösterişli söz tepsisi hazırlar. Söz tepsileri genelde gümüş, aynalı modelleri seçebilirsiniz. Tepsinin üstüne kırmızı veya beyaz kurdeleye geçmiş yüzükler ve süslenmiş makas konulur. Söz tepsisini genelde gelin adayın kız kardeşi varsa ona münasiptir.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER