12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaSözÖzel Kahve Tarifleri

Özel Kahve Tarifleri

Özel Kahve Tarifleri

Türk örf ve adetlerinden biri olan kız isteme merasimi, genellikle öncesinde damadın ailesinin kız evine tanışma amaçlı gelmesinin ardından yapılan bir merasim törenidir. Bu özel gününüzde size özel kahve tarifleri ile karşınızdayız.

Kız isteme merasiminde gelin ve damada verilen sözü simgelemek adına yüzük takılır. Bundan dolayı bu kız isteme merasimine söz merasimi ya da söz töreni de denmektedir. Bu özel günde, yeni evlenecek çiftlerimiz yeniliklere ayak uydurmaya çalışarak geleneğin biraz da olsa dışına çıkma peşinde olabiliyorlar. Gelenek gereği söz töreni yapılacağı gün kız tarafı, erkek tarafına kahve ikram eder. Tek çeşit sade Türk kahvesi geleneğinin biraz dışına çıkmak isteyen gençlerimiz, buna alternatif olabilecek kahve çeşitlerine yönelmektedir. Türk kahvesine alternatif olarak melengiç kahvesi, Osmanlı kahvesi, çikolatalı Türk kahvesi, damla sakızlı Türk kahvesi gibi çeşitleri sıralayabiliriz.

Kahve çeşitleri yönünden bir sürü alternatif bulunmaktadır. Fakat ev sahibinin elbette ki tek amacı misafirlerinin ağzına layık kahve sunup onları memnun etmektir. Dilerseniz vereceğimiz tariflerle siz de bu özel gününüzü ufak detaylarla farklı ve unutulmaz kılabilirsiniz.

Osmanlı kahvesi

Marketlerde hazır paket olarak alabileceğiniz Osmanlı kahvesinin yapılışı, Türk kahvesi yapılışından oldukça farklıdır. Misafirlerinize kahveyi sunacağınız fincanla bir cezveye kişi sayısı kadar su konur. Her fincan için 1 çorba kaşığı olmak üzere cezveye Osmanlı kahvesi ekledikten sonra kahvenin şekeri Türk kahvesi gibi ayarlanır. Kahvenin farklı olmasına aldanıp şekeri fazla koymanıza gerek yoktur. Ocağa koymadan önce homojen olacak biçimde güzelce karıştırıp orta ateşte kahvenizi pişirin. Kahve köpürdüğünde çıkan köpükleri fincanlara eşit olarak paylaştırıp bir taşım daha kaynatmak için ocağa koyun. 1 dakika kadar daha kaynatmanız yeterli olacaktır, fazla beklemenize gerek yoktur. Ocaktan aldığınız kahveyi fincanlara doldurabilirsiniz.

Çikolatalı Türk kahvesi

Normal bir Türk kahvesi yaparken koyduğunuz miktarlarda kahve, şeker ve su oranını ayarlayıp cezveye ekleyin. Cezveyi ocağa koyup kahvenin biraz ısınmasını bekleyin. Kahvenize ekleyeceğiniz çikolatanın bitter veya sütlü çikolata olması sizin damak tadınıza kalmış. Her bir fincan için bir kare çikolatayı ortadan ikiye bölüp atmanız yeterli olacaktır. Çikolatalar kısa sürede eriyip dibe çökeceğinden dolayı ara sıra karıştırmanız gerekmektedir. Kahveniz köpürdüğünde köpüğünü fincanlara bölüştürün ve bir taşım daha kaynattıktan sonra fincanlara doldurabilirsiniz.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER