23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSözEvde Söz Merasimi

Evde Söz Merasimi

Evde Söz Merasimi

Söz merasimi genellikle kız isteme töreninden sonra kız evinde yapılmaktadır. Bu yüzden söz merasimi yapılırken kız ve erkek tarafının aile büyükleri ve aile dostları olur. Evde söz merasimi için evde kız tarafı hazırlık yapar. Son zamanlarda söz merasimlerinde masa süsleme organizasyonları moda olmuştur. Aile büyükleri kızı istedikten sonra kız ve erkek arasında yüzük takma merasimi yapılır. Söz merasiminde takılan yüzük takma işlemi genellikle ailede sevilen ve sözü geçen kişi tarafından yapılmaktadır.

Çiftler için söz merasimi evlilik yolunda atılan ilk adımdır. Söz merasiminde aileler tarafından nişan ve düğün tarihlerine karar verilmektedir. Bazı çiftler söz merasiminden sonra nişan yapmak istemezler. Söz ve nişanı bir arada yapmak isterler. Bu durum son zamanlarda sıklıkla yaşanır. Özellikle yeni nesil gençleri nişan ve sözü ayrı yapmak yerine birlikte yapmayı tercih ederler. Zaman darlığı ve nişan masrafları nedeni ile gençler tarafından tercih edilmektedir.

Evde yapılan söz merasimlerinde dağıtılan ikramlar

Evde yapılan söz merasimlerinde hazırlanan ikramlıklar kız tarafından yapılmaktadır. Söz merasimi için evde şık ve gösterişli bir masa hazırlanır. Genellikle bu törende kişi sayısı az olur. Aile büyükleri, yakın aile dostları ve yakın arkadaşları bulunmaktadır. Söz merasimi için yeterli büyüklükte yaş pasta alınır. İkramlıklar arasında tatlı ve tuzlu kurabiyeler mutlaka olmalıdır. Bunun dışında kuruyemiş ve atıştırmalık süslü çikolatalar olur. İsteğe göre içecekler hazırlanır.

Söz töreninde söz şekeri

Evde yapılan söz merasimlerinde bazı çiftler günün anlamını ifade eden hediyelik süs dağıtır. Bu gelenek son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle nişan ve sözü bir arada yapan çiftler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Dağıtılan hediyelikler genellikle buz dolapları için hazırlanan mıknatıslı süslerdir. İsteğe göre hediyelerde değişiklik yapılabilir.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER