23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSözKız İsteme Nasıl Olur

Kız İsteme Nasıl Olur

Kız İsteme Nasıl Olur?

Kız isteme olayı ilk önce erkek tarafının kızın evine önceden belirlenmiş bir günde kızlarını istemek için gitmekle başlamaktadır. Kızın ailesi kızlarını vermeden önce damat adayına birkaç soru sorar. Bu sorular genellikle damadın işini, gelirini, huyunu, eğitim durumu, zararlı alışkanlıklarının olup olmadığı gibi sorulardır. Biraz sohbetten sonra erkek tarafının büyüğü Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızı babasından ister. Kız tarafı da uygun görürse kızlarını verirler ve ardından gelin adayının yaptığı kahve içilmelidir.

Tuzlu kahve kültürü

Tuzlu kahve olayı eskiden çok farklı bir amaçla yapılırdı. Önceden evliliklerin çoğu görücü usulü gerçekleştiğinden dolayı çiftler birbirlerini görmezlerdi. Gelin adayı damat adayına tuzlu kahve verirse sende gönlüm yok, beğenmedim anlamı taşırdı. Tuzlu kahveyi içen damat adayı durumu anlayıp belli etmeden ailesine işaret eder. Uygun bir dille izin istenip evden ayrılırlardı. Şimdi ise günümüzde tuzlu kahve olayı amacının dışında kullanılmaktadır. Damadın kahvesi tuzlu olarak ayrı hazırlanır ve tepkisini beklerler. Bu tuzlu kahve şakanın yanında anlamı kız tarafında büyük önem taşıyan bir olaydır. Damadı sınayan bu olay kahveyi şikâyet etmeden içerse kızı sevdiğini değer verdiği anlaşılmaktadır.

Kız istemede kimler olur?

Geleneklerimize göre kız istemede her iki tarafında anne ve babasının olması çok önemlidir. Hatta geleneklerimize göre kız istemede bir aile büyüğü olmazsa kız isteme olayı gerçekleşmez. Her iki tarafta da Anne ve babalarının yanında ablası, abisi, teyzesi, halası ya da amcası kız isteme merasiminde bulunabilirler.

Söz yüzüğü merasimi

Söz merasimi toplumumuzda önemli bir yeri vardır ve ilk önce kız isteme ile başlar. Toplumumuzda Sözün anlamı evliliği onaylamak, iki gencin evleneceğine dair toplum dilinde adını koymak anlamına gelir. Bu olay kız tarafı ve erkek tarafı için önemli ve heyecan verici bir olaydır.

Eğer gençler daha önceden anlaşmış ve aileler de onaylamış ise kız istemenin ardından söz yüzükleri takılabilir. Söz yüzükleri kırmızı kurdelenin iki ucuna bağlanmış olarak süslü gümüş ya da altın tepsinin içine konulur. Tepsiyi kız tarafından birisi getirir ve bu kişi kız kardeşi, ablası ya da kuzeni gibi yakını olacaktır.

Söz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER