12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaGezi & TatilPrag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Prag gezi rehberi yazımızda sizlere Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag şehrinden bahsedeceğiz. Özellikle tarihi ve kültürel açıdan zengin bir geçmişi olan Prag, Orta Çağ’dan kalma gotik ve barok mimari örnekleri, müzeleri, sanat galerileri, canlı gece hayatı, şık restoranları, barları ve kafeleri ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Prag’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Prag Kalesi

İlk önce Prag’da uğramanız gereken ilk yer Prag Kalesi olmalıdır. Prag Kalesi, Avrupa’nın en büyük kalelerinden biridir. Kale içerisindeki tarihi yapılar arasında Katedral, Kraliyet Sarayı, St. George Bazilikası, Lobkowicz Sarayı, Daliborka Kulesi ve Zlata Ulicka (Altın Sokağı) bulunmaktadır. Ayrıca, kale içinde birçok müze ve galeri de bulunmaktadır.

Charles Köprüsü

Charles Köprüsü, Prag’ın en ünlü tarihi yapılarından biridir ve şehrin sembolik yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Köprünün üzerinde Orta Çağ’dan kalma birçok heykeli ile ünlüdür. Charles Köprüsü’nün üzerinde 30’dan fazla heykel ve büst bulunmaktadır.

Josefov Yahudi Mahallesi

Prag’ın tarihi Yahudi Mahallesi’dir ve Avrupa’nın en iyi korunan Yahudi mahallelerinden biridir. Josefov, Vltava Nehri’nin doğu kıyısında, Prag Kalesi’nin güneybatısında yer alır. Mahalle, 13. yüzyılda kurulmuş olup, Yahudi topluluğunun Prag’daki en önemli yerleşim yerlerinden biridir.

Astronomik Saat

Orta Çağ’dan kalma bir astronomik saat ve Prag ile özdeşleşmiş bir eserdir. Saat, Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir ve Eski Şehir Meydanı’nın ortasında yer almaktadır. Prag Astronomik Saati’nin en popüler özelliği ise, her saat başında gerçekleşen “Saat Gösterisi”dir. Bu gösteride, saat mekanizması hareket eder ve bu esnada iki pencere açılır. Bu pencerelerin arkasında, 12 apostol figürleri bir sıraya dizilir ve her biri pencereden sırayla çıkar ve halkı selamlar.

Petrin Tepesi

Petrin Tepesi, Prag’ın merkezinde yer alan ve şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir. İlk olarak tepenin doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve manzarası nedeniyle turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Vysehrad Kalesi

Prag’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Vysehrad Kalesi, Prag’ın tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Bu yüzden şehrin en önemli turistik noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, kale güzel manzarası ve doğal güzellikleri nedeniyle de turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir.

Klementinum Kütüphanesi

Prag’ın merkezinde yer alan ve hatta dünyanın en eski ve en güzel kütüphanelerinden biri olarak bilinmektedir. Kütüphane, 17. yüzyılda inşa edilmiştir ve barok mimari tarzını yansıtmaktadır. Bunun dışında Klementinum Kütüphanesi’nin en öne çıkan özelliklerinden biri, tavanındaki fresklerdir. Freskler, bilim, felsefe, edebiyat ve diğer konuları temsil eden figürler ve semboller içermektedir.

Prag Ulusal Müzesi

Prag Ulusal Müzesi, şehrin tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Özellikle Prag’a ilk defa gelen turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

Son olarak Prag’da konaklama konusu oldukça önemlidir. Şehir turistler için oldukça popüler olduğu için, konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir ve bu yüzden her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır. Bunun dışında bütçenize uygun olan konaklama türünü BURADAN inceleyebilirsiniz.

Yurt dışı tatil bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER