13 Nisan Cumartesi 2024
AnasayfaGezi & TatilBudapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Özellikle tarihi zenginliği, kültürel çeşitliliği ve mimarisiyle turistlerin ilgisini çeker. Budapeşte gezi rehberi yazımızda bu tarihi şehri ziyaret ettiğinizde nereleri görmeniz konusunda kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Tuna nehrinin ikiye böldüğü Budapeşte adını, nehrin iki kıyısından almaktadır. Tuna Nehri’nin batı tarafı “Buda”, doğu tarafı ise “Peşte” olarak bilinmektedir. Buda bölgesi özellikle tarihi kale ve manzaralı tepe evleriyle ünlüdür. Peşte bölgesi ise canlı şehir hayatının yanısıra çılgın gece hayatı ile ön plana çıkmaktadır.

Budapeşte’de Görülmesi Gereken Yerler

Parlamento Binası: Budapeşte’nin simgesi olarak kabul edilen bu neo-gotik binası özellikle şehrin tarihi dokusunu yansıtır. Parlamento binasının içerisinde Macaristan tarihinin önemli anıtlarından biri olan Macar Kutsal Tacı sergilenmektedir.

Szechenyi Chain Köprüsü: Tuna Nehri’nin üzerinde yer alan bu köprü, 1849 yılında inşa edilmiştir. Budapeşte’nin en güzel manzaralarından birini sunar.

Buda Kalesi: Buda Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi bir yapıdır. Özellikle, Buda Kalesi Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Matthias Kilisesi gibi önemli turistik yerler bulunmaktadır.

Macaristan Ulusal Müzesi: Macar tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir noktadır. Ayrıca müzede, Macaristan tarihi ve kültürüne ait 200.000’den fazla eser sergilenmektedir.

Margaret Adası: Tuna Nehri’nin ortasında yer alan bu yeşil ada, Budapeşte’nin en popüler parklarından biridir. Burada yürüyüş yapabilir, bisiklet kiralayabilir, açık hava konserlerine katılabilir veya sadece çimenlerin üzerinde oturarak anın keyfini yaşamaya çalışın.

Gellert Tepesi: Şehrin güneyinde yer alan bu tepe, Budapeşte’nin en güzel manzaralarından birini sunar. Gellert Tepesi’nin zirvesinde, özellikle gece manzarası için harika bir seçenek olan Citadel Kalesi yer almaktadır.

Dohany Sokağı Sinagogu: Dünya genelindeki en büyük sinagoglardan biri olan Dohany Sokağı Sinagogu, Budapeşte’nin Yahudi tarihine ve kültürüne ışık tutar.

Şehir Parkı: Budapeşte’nin en büyük parkıdır. Bu park içerisinde Vajdahunyad Kalesi, Milli Müze, Zooloji ve Botanik Bahçesi, Macaristan Sanat Müzesi ve Szechenyi Termal Banyoları gibi önemli turistik yerler bulunmaktadır.

Budapeşte’ye gelmeden önce konaklama planınızı önceden yapmanız gerekiyor. Binlerce turistin ziyaret ettiği bu şehirde konaklama sorunu sıkça yaşanmaktadır. Bunun için rezervasyonunuzu önceden yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu yüzden bütçenize en uygun konaklama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı tatil bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

Önceki içerik
Sonraki içerik

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER