23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıNormal Cilt ve Özellikleri

Normal Cilt ve Özellikleri

Normal Cilt ve Özellikleri

Uykusuzluk, günlük yaşam stresi, hava kirliliği ve beslenme bozukluğu vücudumuzu olumsuz etkilediği gibi cildimizi de olumsuz etkiler. Dolayısıyla bu tür nedenlere bağlı olarak normal cilt tipi de artık nadir olarak bazı insanlarda görülüyor. Öncelikle bu cilt tipi her yaşta farklı ve çekici bir görünüm sergiler. Fakat kusursuz halini ancak 25-30 yaşlarına kadar koruyabiliyor!

Normal cilt tipinin özellikleri nelerdir?

Normal ciltlerin en büyük özelliği pembemsi renkte ve sıkı bir dokuya sahip olmalarıdır. Hiçbir leke olmayan bu cilt tipinde fazla yağdan dolayı parlama meydana gelmez. Bunun yanı sıra cilt renkleri solgun veya donuk değildir. Unutmamalıyız ki cildimiz tüm vücudumuzun aynasıdır. Sağlıklı bir kan dolaşımı cildimizde de kendini belli eder. Normal cilt tiplerinde kılcal damarlar çok nadir bir biçimde cilt yüzeyinde görülür.

Normal cilt bakımı:

  • Normal bir cilt tipine sahipseniz öncelikle kullandığınız cilt bakım ürünlerini gözden geçirmelisiniz. Önünüze her gelen cilt bakım ürününü kullanmamakla beraber dermatolojik onaylı cilt bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.
  • Daha önce adını hiç duymadığınız makyaj ve kozmetik ürünlerin içeriğini internet üzerinden iyice araştırmalısınız. Çünkü bu ürünler gözenek yapısını bozarak deride kalıcı hasarlar oluşturabiliyor.
  • Normal bir cilde sahip olmanıza rağmen cildiniz kuruyorsa bunun en önemli nedeni kaloriferle ısınan daireniz olabilir. Bulunduğumuz ortamın havasının sürekli kuru ve nemsiz olması bir süreden sonra cildimizin kurumasına neden olacaktır. Cilt kurumasının önüne geçmek için bir kabın içine su koyarak, kalorifer peteğinin üzerine yerleştirin. Böylece bulunduğunuz oda nemlenerek, cilt yapınızın korunmasını sağlayacaktır.
  • Normal cilde sahip bayanların en büyük yaptığı hatalardan bir tanesi de güneş kremi kullanmamak… Uzun süre güneş altında kaldığımız zaman ve daha da kötüsü güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde geri dönüşü olmayan lekeler belirebilir. Bu yüzden yüksek faktörlü aynı zamanda nemlendirici güneş kremleri tercih edebilirsiniz.
  • Cildinizin yapısını korumak istiyorsanız sağlıklı ve düzenli beslenin. Yağlı ve abur cubur yiyeceklerden kaçının. Çünkü hep sağlıksız ve yağlı yiyecekler tüketmek hücre ve gözeneklerinizin çok daha çabuk yaşlanmasını sağlayacaktır.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER