21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıNormal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Normal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Normal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde yaşanan hava kirliliği, uykusuzluk, stres, beslenme bozukluğu ve zararlı alışkanlıklar sağlığımıza etki ettiği gibi cildimize de etki etmektedir. Her ne kadar Normal Cilt Tipi ismi olsa da aslında bu cilt tipi çok nadir görülmektedir. Eğer mükemmel bir cilde sahip olmak istiyorsanız uyku düzeninizi çok iyi ayarlamalı, yediğiniz içtiğiniz besinlere mutlaka özen göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra günlük olarak cilt bakımınızı bir rutin haline getirmenizde fayda var. Cilt tipinize uygun temizleyici jeller yardımıyla yüzünüzde bulunan kirlerden arınabilirsiniz. Ayrıca tonik ve nemlendirici kullanarak gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Peki, normal cildin belirtileri nelerdir, hangi ürünler kullanılmalı?

Normal cilt tipi

Normal cilt tipi sadece cildimize gerekli olan yağ miktarını üretir. Yani normal ciltler, yağlı ciltler gibi fazla yağ üretip parlamaya neden olmaz. Yine aynı şekilde kuru ciltler gibi az yağ üretimi gerçekleştirilip kuruma ve pütürleşmeye sebebiyet vermez.

Normal ciltler, küçük gözeneklere sahip olmasının yanı sıra akşam üstüne doğru T bölgesinde parlama oluşacaktır. Fakat normal ciltler hakkında en sık yapılan hatalardan bir tanesi cilt bakımını ihmal etmek… Cilt bakımı ihmal edildiğinde yanak bölgesinde kurumaların görüleceği gibi burun çevresinde siyah nokta oluşumu meydana gelecektir.

Normal bir cilde sahip olabilirsiniz. Fakat tüm bu söylediklerimiz cildinizin bozulmayacağı anlamına gelmez. Yukarıda belirttiğimiz gibi cilt bakımınızı ihmal ettiğiniz taktirde yüzünüzde akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu kolaylıkla meydana gelecektir. Dolayısıyla kullandığınız ürünleri eczane veya kozmetik mağazalarından alıp, dermatolojik onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Cildinizi düzenli aralıklarla temizlemeli ve kullandığınız ürünlerin cildinize zarar verip vermediğinden emin olmanızı öneriyoruz.

Normal ciltlerde yaşanan sorunlarından biri de soğuk havalarda ciltte oluşan hafif kuruma ve su kaybı… Soğuk havalarda yüksek nemlendirme özelliği olan ürünler tercih edebileceğiniz gibi bol su tüketmenizde fayda var.

Ilık sonbahar ve yazın kavurucu sıcaklarında T bölgenizde yağ üretiminden dolayı parlaklık oluşacaktır. Bu parlaklığı yok etmek amacıyla nemlendirme özelliği az olan ürünler kullanabilirsiniz. Ya da haftada bir defa cildinize Beyaz Kil Maskesi uygulamak bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER