Normal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

0
428

Normal Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar Normal Cilt Tipi ismi olsa da aslında bu cilt tipi çok nadir görülür. Çünkü günümüzde yaşanan hava kirliliği, uykusuzluk, stres, beslenme bozukluğu ve zararlı alışkanlıklar sağlığımıza etki ettiği gibi cildimize de etki etmektedir. Eğer mükemmel bir cilde sahip olmak istiyorsanız uyku düzeninizi çok iyi ayarlamalı, yediğiniz içtiğiniz besinlere mutlaka özen göstermelisiniz.

Bunun yanı sıra günlük olarak cilt bakımınızı bir rutin haline getirmenizde fayda var. Cilt tipinize uygun temizleyici jeller yardımıyla yüzünüzde bulunan kirlerden arınabilir, tonik ve nemlendirici kullanarak gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz. Peki, normal cildin belirtileri nelerdir, hangi ürünler kullanılmalı?

Normal Cilt Tipi

Normal cilt tipi sadece cildimize gerekli olan yağ miktarını üretir. Yani normal ciltler, yağlı ciltler gibi fazla yağ üretip parlamaya neden olmaz. Yine aynı şekilde kuru ciltler gibi  az yağ üretimi gerçekleştirilip kuruma ve pütürleşmeye sebebiyet vermez.

Normal ciltler, küçük gözeneklere sahip olmasının yanı sıra akşam üstüne doğru T bölgesinde parlama görülebilir.  Fakat normal ciltler hakkında en sık yapılan hatalardan bir tanesi  cilt bakımını ihmal etmek… Cilt bakımı ihmal edildiğinde  yanak bölgesinde kurumaların görüleceği gibi burun çevresinde siyah nokta oluşumu meydana gelebilir.

Normal bir cilde sahip olabilirsiniz. Yada yüzünüz bebek gibi pürüzsüz olabilir. Fakat tüm bu söylediklerimiz cildinizin bozulmayacağı anlamına gelmez. Yukarıda belirttiğimiz gibi cilt bakımınızı ihmal ettiğiniz taktirde yüzünüzde akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu kolaylıkla meydana gelebilir.

Birde kullandığınız sabun, krem ve losyonlara bağlı olarak cildiniz kuruyup, yağlanabilir. Dolayısıyla kullandığınız ürünleri eczane veya kozmetik mağazalarından alıp, dermatolojik onaylı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Normal cilde sahipseniz güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak amacıyla güneş gözlüğü takmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca cildinizi düzenli aralıklarla temizlemeli ve kullandığınız ürünlerin cildinize zarar verip vermediğinden emin olmanızı öneriyoruz.

Normal ciltlerde yaşanan en büyük sorunlarından biri de soğuk havalarda ciltte oluşan hafif kuruma ve su kaybı… Soğuk havalarda yüksek nemlendirme özelliği olan ürünler tercih edebileceğiniz gibi bol bol su tüketmenizde fayda var.

Ilık sonbahar ve yazın kavurucu sıcaklarında ise T bölgeniz akşam üstüne doğru yağ üretiminden dolayı parlaklık oluşabilir. Bu parlaklığı yok etmek amacıyla nemlendirme özelliği az olan ürünler kullanabilirsiniz. Yada haftada bir defa cildinize Beyaz Kil Maskesi uygulamak bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.