23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaSağlıkMide Yanmasına Karşı Önlemler

Mide Yanmasına Karşı Önlemler

Mide Yanmasına Karşı Önlemler

Birdenbire ortaya çıkan mide ekşimesi olarak ta bilinen mide yanmasına karşı önlemler nelerdir, neler yapmalıyız gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

  • Sigara ve alkol tüketiminin mide üzerindeki zararları yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Sigara ve alkol tüketimine son vererek genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Yemeği fazla abartmanız durumunda mide duvarını genişlemesine neden olacağından dolayı çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
  • Mideye zarar veren gıdalardan soğan, çikolata, sarımsak gibi mide hassasiyeti olan besinlerden uzak durmanız önerilir.
  • Yemek hazırlarken fazla yağ kullanmamaya dikkat etmeli midenizi rahatlatan sebze, meyve ve su tüketimini artırmalısınız.
  • Doktorunuz tavsiyesinde verilen ağrı kesiciler haricinde pek çok ilaç mide mukozuna zarar verebilirsiniz.

Kronik rahatsızlığı olan hastaların mide yanması şikâyeti varsa muhakkak uzman bir hekime başvurmalıdır.

Midedeki asidin yemek borusuna kaçmasını kolaylaştıran bu ürünler midenizi rahatsız edecektir. Bu nedenle olabildiğince midenizi rahat ettiren oldukça özgür, konforlu hareket etmenize olanak sağlayan kıyafetleri tercih etmeniz gerekir. Giysilerinizi gözden geçirerek özellikle mide etrafını saran kemer, pantolon ve diğer giyecekleri giymemeye dikkat etmelisiniz.

Reflü gibi hastalıklarda yatarken yastığı yanlış kullanmak mide yanmasını tetikleyen en önemli unsurdur. Yatma zamanı geldiğinde üst bedeninizi yükselterek birkaç yastık kullanabilirsiniz. Reflü hastalığı için özel olarak satılan yastıkları belden yukarıya yükseltecek şekilde konumlandırarak rahat, kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

Yatmadan önce midenizi doldurmamaya, yemek yememeye dikkat etmelisiniz. Midenizin besinleri iyice sindirmesi için ona zaman tanımalısınız.

Mide yanmasına iyi gelen yiyecek ve içecekler

Bu rahatsızlığa iyi gelen yiyecek ve içecekler şunlardır: Zencefil, meyan kökü, elma sirkesi, sakız, karbonatlı su karışımıdır.

Karbonat mide asitlerini nötralize ettiği için mide yanması ataklarını yavaşlatarak kısa sürede midenizin rahatlamasına yardım eder.

Zencefil, sadece mide yanmasını değil mide bulantılarını hafifleten önemli, mucizevi bir bitki kaynağıdır.

Meyan kökü halk arasında bilinen en iyi mide yanması tedavisinde kullanılan ilaçlardandır.

Elma sirkesini su ile seyrelterek yavaş yavaş içebilir; yanma ve ekşimesi sorunlarının azalmasına yardımcı olacaktır. Sakız çiğneme mide yanmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Sakız tükürük üretimini artırdığı için mide asidinin seyrelmesini sağlar. Bu rahatsızlıktan korunmak için yemeklerden sonra yarım saat sakız çiğneyebilirsiniz.

Sağlık Bilgileri bölümümüzde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sağlık bilgileri kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER