13 Nisan Cumartesi 2024
AnasayfaKadıncaMenopoz Döneminde Spor

Menopoz Döneminde Spor

Menopoz Döneminde Spor

Menopoza giren kadınlar hayatında fizyolojik ve psikolojik sorunlar yaşar. Menopoz döneminde hormonlarda hızlı bir düşüş olur. Bu dönemde kadınlarda ateş basması, aşırı terleme, uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik, cinsel isteksizlik, kilo artışı ve vajinada kuruluk ve en önemli sorunlardan olan kemik erimesi olur. Kemik erimesi durumu kadınlarda boy kısalmasına neden olur. Bu dönemde kadınların menopozun etkisini azaltması mümkündür. Bu yüzden menopoz döneminde spor yapmak bu etkilerin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca dengeli beslenmek, doktorun verdiği ilaçlarını kullanmak menopoz dönemindeki sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Menopoz döneminde egzersiz kadınlar için çok önemlidir. Çünkü fiziksel olarak değişim yaşayan kadınlar psikolojik olarak da çok yıpranırlar. Günlük yapılan egzersizler kadının vücudunda oluşan olumsuz etkileri yok edebilir ve bu dönemi rahat geçirmesini sağlayacaktır.

Menopozda egzersiz yapmanın faydaları

 • Bu dönemde ruhsal ve fiziksel değişimlerin en aza indirmesine yarayan egzersizler kadınlar için çok önemlidir.
 • Günlük yapılan egzersizler kadınların kemik ve kaslarını güçlendirir ve bu dönemin kemik erimesini önler.
 • Günlük yapılan egzersizler kadınların kilo almasını önler ve kalp damar yollarını açarak sağlıklı yaşamanızı sağlar.
 • Uykusuzluk probleminizi düzene sokar.
 • Menopoz dönemin en çok rastlanan cinsellik sorunu olan isteksizlik ve vajina kuruluk sorununda azalmasında etkili olur.
 • Egzersizler kadınların metabolizmasını hızlandırır ve belde biriken yağları yok etmeye yarar.

Menopoz döneminde egzersizler

 • Yürüyüş egzersizlerin en kolay yapılanıdır. Kadınların günlük 30 dakika veya 1 saat yürüyüş yapmaları menopozdaki sorunları en aza indirmeye yardımcı olacaktır.
 • Bisiklete binmek kadınların bacak kaslarını ve kemiklerini güçlendirerek kemik erimesi sorununun azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Sabahları 30 dakika veya 1 saat hafif hızla koşmak sizin için iyi bir egzersiz olacaktır.
 • Günlük yapacağınız egzersizlerin arasında ip atlamayı denemelisiniz. İp atlamak bütün vücudu çalıştırdığı için bu dönemin fiziksel sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Tenis oynamak ve yüzmek gibi egzersizleri günlük 30 dakika yapmanız bile sizi rahatlatacak ve iyi hissettirecektir.

Bu egzersizleri yaparken kesinlikle eklem rahatsızlığı olanlar fazla zorlamamalı. Eğer ki eklem romatizma rahatsızlığınız arttığında bu egzersizlere birkaç gün ara vermelisiniz. Bu egzersiz programlarına uyulduğunda daha rahat bir menopoz dönemi geçirebilirsiniz.

Menopoz kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER