23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaDoğum KontrolKoruyucu İğneler Hakkında Bilgiler

Koruyucu İğneler Hakkında Bilgiler

Koruyucu İğneler Hakkında Bilgiler

Koruyucu iğneler günümüz zamanında en çok tercih edilen ve etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yüzden çalışan bayanlar tarafından en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Koruyucu İğneler ile doğum kontrol yöntemi aylık ve 3 aylık olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Koruyucu iğneler hamileliği nasıl önler?

  • Kadınlarda yumurtlamayı (Ovülasyonu) baskılamaktır.
  • Rahim ağzında doğal olan salgının, Spermlerin geçişini zorlaştıracak şekilde etkileri vardır.
  • Döllenmiş yumurtanın içine yerleşerek gelişmesini sağlayan dokuyu incelterek yumurtanın gelişmesine engel olacaktır.

Aylık iğne kullanımı

Kadının adetinin ilk günü kol veya kalçadan yapılır. 1 ay boyunca kadının yumurtlamasını ve döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini engelleyerek hamile kalma riskini engelleyecektir. Bu yüzden düzenli olarak her ay yapılması gerekmektedir.

3 aylık iğne kullanımı

Uygulanması aylık iğne gibi olup sadece 3 aylık süreçlerde uygulanmaktadır. 3 aylık iğne uygulaması adetin ilk 3 günü içerisinde yapılmalıdır. İğnenin yapıldığı günden itibaren koruma süresi ise 3 aydır. Hamileliğin önlenmesi için düzenli olarak her 3 ayda bir yeniden aşı olunması gerekmektedir.

Koruyucu iğnelerin yan etkisi var mıdır?

Kullanan kişilerin bazılarında adet düzensizliği, adet görememe veya lekelenmelere neden olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda koruyucu iğnelerin kadın sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu saptanmamıştır.

Koruyucu iğne yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzun kontrolü ve onayını almadan bu yöntemi kullanmayınız. Özellikle düzensiz adet gören veya karaciğer rahatsızlığı yaşayan bayanların kullanması sakıncalıdır. Bu yüzden alternatif doğum kontrol yöntemleri denemeniz gerekmektedir.

Doğum kontrol bölümümüzde yer alan tüm yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER