Koruyucu İğneler Hakkında Bilgiler

0
392

Koruyucu İğneler Hakkında Bilgiler

Günümüz zamanında en çok tercih edilen ve etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Çalışan bayanlar tarafından en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Koruyucu İğneler ile doğum kontrol yöntemi aylık ve 3 aylık olmak üzere ikiye ayrılır.

Koruyucu İğneler Hamileliği Nasıl Önler?

Kadınlarda yumurtlamayı ( Ovülasyonu ) baskılamaktır.

Rahim ağzında doğal olan salgının, Spermlerin geçişini zorlaştıracak şekilde etkileri vardır.

Döllenmiş yumurtanın içine yerleşerek gelişmesini sağlayan dokuyu incelterek yumurtanın yerleşmesine engel mani olur.

Aylık İğne Kullanımı:

Kadının adetinin ilk günü kol veya kalçadan yapılır. 1 ay boyunca kadının yumurtlamasını ve döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini engelleyerek hamile kalma riskini engeller. Düzenli olarak her ay yapılması gerekmektedir.

3 Aylık İğne Kullanımı:

Uygulanması aylık iğne kullanılması gibi olup sadece 3 aylık süreçlerde uygulanması gerekmektedir. 3 aylık iğne uygulanması adetin ilk 3 günü içerisinde yapılabilmekte olup koruma süresi ise 3 aydır. Düzenli olarak her 3 ayda bir yeniden aşı olunması gerekmektedir.

Koruyucu iğnelerin yan etkisi varmıdır?

Kullanan kişilerin bazılarında adet düzensizliği, adet görememe veya lekelenmelere neden olduğu bilinmektedir. Bu yan etkilerin kadın sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu saptanmamıştır.

Koruyucu İğne yaptırmadan önce mutlaka doktorunuzun kontrolü ve onayını almadan bu yöntemi kullanmayınız. Özellikle düzensiz adet gören veya karaciğer rahatsızlığı yaşayan bayanların kullanması sakıncalıdır. Alternatif doğum kontrol yöntemleri denemeniz gerekmektedir.

Doğum kontrol bölümümüzde yer alan tüm yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen adınızı buraya girin.