Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

0
390

Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Boyalı saçların bakımı normal saçlara oranla çok daha zordur. Boya saç yapısının yıpranmasına, matlaşmasına ve kurumasına neden olur. Boyalı saçlar, işlem görmüş saçlar olduğu için hassas ve kırılgan yapıya sahiptir. Boyalı saçlar ekstra özen ve bakım isteyen saç yapısına sahiptir. Bakım yapılmaz ise kısa sürede renkleri solar, matlaşır, kurur ve sağlıksız görünür.

Amonyaksız saç kremleri ile boyalı saçların rengi uzun süre korunur. Ayrıca saç kremi seçerken saç renginize göre saç kremi seçilir.

Kırmızı saç renkleri saçtan daha hızlı akarlar. Bu nedenle kızıl tonlarına boyanan saçların bakımı çok daha zordur. Bu tonlara sahip olan kişiler sık sık boya yaptırmak zorunda kalabilir. Bu durum saçların yıpranması ile sonuçlanır. Doğal bakım yağları ile bakım yapılmalıdır. Doğal bakım yağları saçların nemini korur ve daha parlak, canlı ve sağlıklı bir görünmesini sağlar. Boyalı saça sahip olan kişilerin sıklıkla kullanması gereken ürünler arasında yer alır.

Saçlarınıza Vitamin Desteği Alabilirsiniz

Vitaminler ile boyalı saçları sağlıklı ve parlak tutabilir ve yıpranmış yapılarının tekrardan hacim kazanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle C vitamini saç köklerini besler ve sağlıklı saç derisi için kan dolaşımını hızlandırır. Biotin, kullanımı ise önemli bir B vitamini kaynağı oluşmasını sağlar, zayıf saçları güçlendirir ve dokusunu geliştirerek saça güç kazandırır. Biotin doğal olarak almak için, somon, havuç, yumurta sarısı ve sardalye tüketilebilir. Diyet yaptığınızda saç dökülmesini önlemek için vitamin takviyesi alınarak saç dökülmelerinin önüne geçilmelidir.

Şampuan ve Saç Kremi Birlikte Kullanılmalıdır

Boyalı saçların mutlaka şampuan ve saç kremi ile birlikte kullanmaya özen gösterin. Saç kremi saç yapısının yumuşamasına neden olduğu için boyanın neden olduğu sertleşme ve matlaşma problemlerinin önüne geçer. Saç boyaları saçı yıpratan yapısını bozan kimyasallar içerirler. Bu nedenle kullanılan saç kreminin boyalı saçlar için özel olarak üretilmiş olanları tercih edilmelidir.

Boyalı saçların en çok zorlandığı konulardan biride banyodan sonra saç tarama işlemidir. Yıpranmış saçlar birbirine dolarak tarama işleminin zor ve saça zarar vermesine neden olur. saç kremi ile tarama işlemini de kolaylaştırabilirsiniz.

Saç bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.