21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamilelik Dönemi 4.Hafta

Hamilelik Dönemi 4.Hafta

Hamilelik Dönemi 4.Hafta

Hamilelik Dönemi 4.Hafta, artık bebeğinizin oluşmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde son âdet kanamasının bitişinden 4 hafta sonraya denk gelir ve bebeğiniz rahim içine gelerek yerleşmiş olur. Bu haftadan itibaren hamilelik testleri yaptırabilirsiniz. Hamile olup olmadığınızı kesinleştirebilirsiniz. Fakat eczanelerde satılan hamilelik testleri yanlış sonuçlar verebilir, bu nedenle kan testi ile en doğru cevabı alabilirsiniz.

Bebeğinizdeki değişimler

Bebeğin beslenmesinden sorumlu olan plasentanın gelişimi bu haftadan itibaren başlar. Bebeğiniz henüz hücre topluluğu şeklinde olduğundan dolayı ultrasonda görülemez. Yaklaşık 1-2 mm boyunda olan bebeğin henüz hiçbir organı gelişmeye başlamamıştır. Ayrıca bu haftada nadir olarak hamilelik kesesini görebilirsiniz. Bebeğin kalp atışları henüz duyulamaz.

Anne’ deki değişimler

Bu dönemde anne adayının adet dönemi zamanı gelmiştir. Genel olarak adet belirtileri yaşanacaktır. Bazı anne adaylarında ufak tefek değişimler başlar. Göğüslerde hassasiyet, şişkinlik, sık idrar çıkma ve bebeğin rahme yerleşmesinden dolayı leke gelmesi, bu belirtiler arasında yer alır. Asıl hamilelik belirtileri henüz başlamaz.

Bazı anne adaylarında bu haftada mide bulantıları başlar. Mide bulantılarının sebebi bebeğin vücut tarafından henüz yabancı bir cisim olarak algılanmasıdır. Vücudunuz bebeğe alışana kadar mide bulantısı olur. Özellikle bu bulantılar genellikle sabahları yaşanmaktadır. Bazı anne adayları hamileliği sonuna kadar mide bulantısı yaşamazken bazıları hamileliğin sonuna kadar yaşayabilir. Mide bulantıları normal şartlarda 3 aydan sonra geçecektir.

4 Haftalık hamilelik dönemi için öneriler

  • Bu haftada anne adayı hamile olduğunu öğrendiyse, sigara ve alkolü bırakmalıdır.
  • Düzenli olarak beslenmeli ve sağlıklı bir besleme programı yapmalıdır.
  • Bu hafta, düşük tehlikesinin başladığı haftadır. Anne adayının kesinlikle ağır sporlardan uzak durması gerekir.
  • Anne adayı bu dönem içerisinde kendini yoracak işlerden uzak durmaya gayret etmeli.
  • Bu dönemde saç boyatma, bazı uzmanlar tarafından tehlikeli kabul edilmektedir. Bu yüzden saç boyasının yenilenmesi için ilk 3 ayın bitmesi beklenmelidir.
  • Bu dönem, anne adaylarının en çok kilo aldığı dönemin başlangıcıdır. Yemek yiyebilirsiniz ancak ölçülü yemeye özen göstermelisiniz.
  • Bu haftada mevsimin getirmiş olduğu taze sebze ve meyvelerin tüketilmesine önem verilmelidir.
  • Yağlı gıdalardan ve bol kafein içeren kahve ve çaydan uzak durulmalıdır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER