Hamilelik Dönemi 4.Hafta

0
225

Hamilelik Dönemi 4.Hafta

Hamilelik Dönemi 4.Hafta, artık bebeğinizin oluşmaya başladığı dönemdir. Bu dönemde son âdet kanamasının bitişinden 4 hafta sonraya denk gelir ve bebeğiniz rahim içine gelerek yerleşmiş olur. Bu haftadan itibaren hamilelik testleri yaptırabilir ve hamile olup olmadığınızı kesinleştirebilirsiniz. Bu haftada eczanelerde satılan hamilelik testleri yanlış sonuçlar verebilir, bu nedenle kan testi yaptırmanızda fayda vardır.

4 Haftalık Hamilelik Döneminde Bebeğinizdeki Değişimler;

Bebeğin beslenmesinden sorumlu olan plasentanın gelişimi bu haftadan itibaren başlar. Bebeğiniz henüz hücre topluluğu şeklindedir ve ultrasonda görülemez. Yaklaşık 1-2 mm boyunda olan bebeğin henüz hiçbir organı gelişmeye başlamamıştır. Bu haftada nadir olarak hamilelik kesesi görülebilir. Bebeğin kalp atışları henüz duyulamaz.

4 Haftalık Hamilelik Döneminde Anne’deki Değişimler;

Bu dönemde anne adayının adet dönemi gelmiştir ve genel olarak adet belirtileri görülür. Bazı anne adaylarında ufak tefek değişimler başlar ancak bu değişimler adet belirtileri ile karıştırılabilir. Göğüslerde hassasiyet, şişkinlik, sık idrar çıkma ve bebeğin rahme yerleşmesinden dolayı leke gelmesi, bu belirtiler arasında yer alır. Asıl hamilelik belirtileri henüz başlamaz.

Bazı anne adaylarında bu haftada mide bulantıları başlar. Mide bulantılarının nedeni bebeğin vücut tarafından henüz yabancı bir cisim olarak algılanmasıdır. Vücut bebeğe alışana kadar mide bulantısı olur ve bu bulantılar genellikle sabahları görülür. Bazı anne adayları hamileliği sonuna kadar mide bulantısı yaşamazken bazıları hamileliğin sonuna kadar yaşayabilir. Mide bulantıları normal şartlarda 3 aydan sonra geçecektir.

4 Haftalık Hamilelik Dönemi İçin Öneriler;

  • Bu haftada anne adayı hamile olduğunu öğrendiyse, sigara ve alkolü bırakmalıdır.
  • Düzenli olarak beslenmeli ve sağlıklı bir besleme programı yapmalıdır.
  • Bu hafta, düşük tehlikesinin başladığı haftadır ve anne adayının kesinlikle ağır sporlardan uzak durması gerekir.
  • 4 haftalık hamilelik döneminde anne adayı kendini çok yormamalı, ağır kaldırmaktan kaçınmalı ve mümkün olduğu kadar çok dinlenmelidir.
  • Bu dönemde doktor kontrollerine başlanmalı ve gerekli kan tahlilleri yapılmalıdır.
  • Bu dönemde saç boyatma, bazı uzmanlar tarafından tehlikeli kabul edilmektedir. Özellikle saç diplerine sürülen boyada bulunan kimyasallar bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Saç boyasının yenilenmesi için ilk 3 ayın bitmesi beklenmelidir.
  • Bu dönem, anne adaylarının en çok kilo aldığı dönemin başlangıcıdır. Yemek yiyebilirsiniz ancak ölçülü yemeye özen göstermelisiniz.
  • Bu haftada mevsimin getirmiş olduğu taze sebze ve meyvelerin tüketilmesine önem verilmelidir.
  • Yağlı gıdalardan ve bol kafein içeren kahve ve çaydan uzak durulmalıdır.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.