Bahar Aylarında Saç Dökülmesi

0
390

Bahar Aylarında Saç Dökülmesi

Bahar ayalarında mevsimsel geçişlere bağlı olarak saç dökülmeleri meydana gelebilir. Bahara bir ay kala kronik olarak saç dökülme problemleri sıklıkla yaşanır. Bahar aylarında kış mevsimini neden olduğu yorgunluğa ve yıpranmalara bağlı olarak saç dökülmeleri yaşanır.

Saç dökülme sıklığı ve miktarı kişiden kişiye farklılık gösterse de dönemsel olarak herkes de yaşanabilecek problemler arasında yer alır. Bahar mevsimine geçiş dönemlerinde vücudun hormon yapısı ve seviyesinde değişimler yaşanır. Bu değişimlerin belirtisi olarak bu sorunla sıklıkla karşılaşılır. Kış aylarında yaşanan depresyon ve kötü ruh halleri de saç dökülmesi problemlerine zemin hazırlamaktadır.

Bu dönemde yaşanan saç dökülmeleri geçici bir durum olduğu için fazla kafaya takılmaması ve dert edilmemesi gerekir. Çünkü streste saç dökülmesine neden olan unsurlar arasında yer alır. Bahar aylarında dökülen saçların yerine yenisi çıkar. Fakat eğer bahar mevsiminde saç dökülme süresi normalin üzerinde uzama göstermiş ise doktora danışılmalıdır. Bu gibi durumlarda hastalıklardan kaynaklı veya vitamin eksikliğine bağlı olarak saç dökülme problemleri görülebilir.

Saç Dökülmelerini Azaltmak İçin Saç Bakımlarının Düzenli Yapılması Gerekir

Saç dökülmelerinin daha az seviyelerde olması için ve daha erken bitmesi için mutlaka saç bakımının zamanında ve düzenli olarak yapılması gerekir. Saç yıkamasından sonra mutlaka saç kremi ile saçların yumuşatılması ve bakım yapılması gerekir. Saç yıkama işleminden sonra saçlarınıza besleyici yağlar ile yapacağınız maske uygulamaları da saçların ve saç derisinin beslenerek güçlenmesine yardım eder. Özellikle badem yağı ile yapılan bakımlar saç dökülmelerini ciddi oranda azaltarak saç yapısını canlandırır. Bahar aylarına giriş dönemlerinde saç yapısının yaz mevsimine hazırlanması için mutlaka düzenli bakım yapılması gerekir.

Saç Dökülmelerini Azaltmak İçin Sağlıklı Beslenilmeli

Saç dökülmelerini azaltmak için mutlaka sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Gün içerisinde mutlaka su tüketiminin de yeterli miktarda yapılması gerekir. Beslenme programı içerisine mutlaka vitamin değeri yüksek olan besin grupları ve sağlıklı yağlar da dahil edilmelidir. Özellikle yeşil sebzeler, kırmızı et ve kuruyemişler dengeli olarak beslenme programı içerisinde yer almalıdır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.