25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKınaKına Gecesi Elbisesi Seçimi

Kına Gecesi Elbisesi Seçimi

Kına Gecesi Elbisesi Seçimi

Kına gecesinin gerçekleşeceği gün kına oğlan evi tarafından getirilirken, kız evine düşen en önemli adet kına gecesi elbisesi seçimi olmaktadır. Maalesef kına geceleri artık eskisi gibi klasik tarzda yapılmamaktadır. Eski geleneklerle günümüz modası harmanlanarak, ortaya farklı bir eğlence çıkmaktadır.

Kına gecesi kültürümüzde çok eski zamanlardan beri uygulanan bir gelenektir. Kız evinde genellikle düğün gününden bir gün evvel gerçekleşmektedir. Bu adette evlenecek kızın ailesiyle, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle vedalaşma günü olarak da bilinir.

Gelin ve damadın yakın akrabalarından arkadaşlarına kadar herkes kına gecesine gelerek eğlenilir, kınalar yakılır ve gelin ağlatılmaya çalışılır. Kına gecesinin gerçekleştiği bazı evlerde gelin evine bayrak asılır ve herkese düğünlerinin olduğu ilan edilir.

Kına gecesinde siz hangisini tercih edeceksiniz?

Bu alanda Kına gecesi elbisesi modelleri olarak pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu yüzden Gelin kendi zevkine göre istediği, kendine yakışacağını düşündüğü bir modeli seçmelidir. Bu modellerden biri kaftandır. Kına gecesi dendiğinde ilk olarak akla gelen model kaftan olmaktadır. Kaftanın kendine has gösterişli havasından dolayı bütün gözler sizin üzerinizde olacaktır.

İkinci model de bindallı denilen modeldir. Bu da kıyafet üzerinde daha çok Türk motiflerini barındıran simgeler, nakışlar barındırmaktadır. Bordo, mor, koyu yeşil, kırmızı gibi pek çok renk alternatifine sahip olunmaktadır. Bindallı altına mutlaka şalvar giyilmesi ya da uzun bir etek tercih edilmesi gereklidir.

Eskisi gibi gelin adayları sadece bir kına gecesi elbisesi ile geceyi sürdürmemektedir. Örneğin, eğlenirken kendi tarzına göre seçtiği bir elbise giyerken, kına yakılacağı zaman bindallı ya da kaftan tercih etmektedir.

Böylece hem gelenekleri yaşatmış hem de kendi isteği doğrultusunda bir seçim yapmış olmaktadır. Kına gecelerinde kullanacağınız aksesuarları yani mendiller, eşarplar, peçeler, tüller istediğiniz renkte olabileceği gibi kırmızı ya da yaldızlı renkler seçmeniz de çok yerinde bir seçim olacaktır.

Son olarak şunu belirtmeliyiz ki, Kına gecesi gelinin evlenmeden önce son yaptığı eğlence olarak görülür. Bu gecede gelinin hem ağlaması hem de gülmesi çok ama çok olağan bir durumdur. Gelinin kına gecesinde ağlamamasını yadırgayanların olması da başka bir durumdur.

Kına kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER