25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaKınaEvde Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Evde Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Evde Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Geleneklerimize göre kına gecesi baba evinde yapılır. Ancak günümüzde fazla misafiri olanlar ya da daha uzun eğlence düzenlemek isteyenler kına gecesi için düğün salonlarını, kafeleri ya da dış mekanları tercih etmektedir. Evde kına gecesi hem ekonomik hem de geleneksel kına gecesi yapmak isteyenlerin tercihidir.

Evde Kına Gecesi Hazırlıkları;

Öncelikle kendinize bir liste yapın. Bütçeniz doğrultusunda neler almanız gerektiğini, misafir sayınızı ve gecenizin akışının nasıl olacağını belirleyin. Sizlere yardımcı olmak için evde kına gecesi hazırlıkları listesi hazırladık.

Davetli Listesi Hazırlayın;

İlk olarak kendinize bir davetli listesi hazırlayın. Evinizin büyüklüğüne göre 30-40 kişi arasında davetli yazın. Bu davetlilerin akrabalarınız ve en yakın arkadaşlarınızdan oluşmasını sağlayın. Ayrıca en yakın komşularınızı da davet etmeyi unutmayın. Evinizde yapmayı düşündüğünüz kına gecesine, yalnızca kadınlar davet edilir. Erkek tarafının kadınlarında da gelmek isteyenler olacaktır. Bunu da göz önünde bulundurun.

Oturma Düzenini Ayarlayın;

Evde kına gecesi hazırlıkları yaparken davetlilerin nerede ve nasıl oturacağını da ayarlamanız önemlidir. Eğer evinizin bahçesi varsa, kına geceniz için çok daha uygun ve güzel olacaktır. Ayrıca bahçeye daha fazla davetli çağırabilirsiniz. Eviniz ya da bahçe için yeteli sandalye olduğundan emin olun. Gerekirse sandalye kiralayın ya da organizasyon şirketleri ile görüşün.

Erkek Tarafı Hazırlıkları;

Evde kına gecesi yapılacaksa erkek tarafı kına gecesinden bir gün önce tatlı ve çerez getirebilir. Kına gecesini kız tarafı yapar ve erkek tarafı isterse, sadece tatlı ve çerez getirebilir. Bunun dışında erkek tarafının herhangi bir katkısı olmaz.

İkramlıklar Listesi Hazırlayın;

Kına gecesi davetlilere ne tür ikramlar olacağını belirlemeniz gerekiyor. Çağıracağınız kişi sayısına ve imkanınıza göre planlamalısınız. Anneniz ile konuşup hangi ikramlıkların verileceğine karar verin.

Kıyafetlerinizi Satın Alın;

Kına gecesinde giyeceğinizi kıyafeti birkaç gün öncesinden satın alın. Kına gecesinde kullanacağınız kına malzemelerini de satın almanızda fayda var. Erkek tarafına hediye verilecekse, bu hediyelerin de kına gecesinden bir gün öncesine kadar her şeyinizin tamamlandığından emin olun.

Kuaförünüzü Ayarlayın;

Kına gecesinde göz alıcı olmanız gerekir. Bunun için bir hafta öncesinden kuaför randevunuzu ayarlayın. Hatta saçlarınızın nasıl olacağına karar vermek için bindallı ya da kaftanınızı aldıktan sonra prova yapmanızı da tavsiye ederiz.

Süslemelerinizi Yapın;

Kına gecesinden bir gece önce ya da kına gecesi sabahında evinizin süslemelerini yapmayı unutmayınız. Evin balkonuna ya da camlarına, sabahtan bir bayrak asılır. Bu bayrak, komşularınıza ya da kınanıza geleceklere, bu evde kına gecesi yapılacağını gösterir. Bunun dışında kapınız için hoş bir kına gecesi süsü de alabilirsiniz. Evinizin içini çeşitli tül kumaşlar ile süsleyebilirsiniz. Zevkinize göre bu kumaşları mor, pembe, kırmızı ve sarı renklerden seçebilirsiniz.

Gelin ve damadın oturacağı masayı da ayarlayarak, masanın da süslemesini yapabilirsiniz. Süsleme için renkli tüller ve mumlar kullanabilirsiniz. Kınanın yakılacağı tepsi ve mumları da hazırladıktan sonra kına gecesine tam anlamıyla hazır durumdasınız.

Kına kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER