21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuğumda İşitme Sorunu Olabilir mi?

Çocuğumda İşitme Sorunu Olabilir mi?

Çocuğumda İşitme Sorunu Olabilir mi ?

Anne ve babaların kendilerine evham ettikleri konulardan biri olan çocuğumda işitme sorunu olabilir mi? Bu durum her anne babanın yaşadığı durumlardan biridir. Bazen çocuğunuza seslendiğinizde sizi duymadığı hissine kapılabilirsiniz. Bu durumda kesinlikle telaşa kapılmamalısınız. Bazen biz ebeveynler bile dikkat dağınıklığı içerisinde olabiliriz. Bize seslenenleri bile sonradan fark edebiliyoruz.

Çocuğunuzda böyle bir durumun sıkça yaşandığını fark ettiğinizde çocuğunuzu gözlem altına alabilirsiniz. Evinizde basit yöntemler ile çocuğunuzun işitme problemi yaşayıp yaşamadığı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse eğer çocuğunuzun bir kulağını kapatıp diğer kulağına yakın mesafeden kısık sesle ona seslenerek ne dediğinizi sorabilirsiniz. Aynı şekilde diğer kulak içinde bunu yapmalısınız. Diğer bir başka örnek vermek gerekirse çocuğunuzun gözlerini ve bir kulağını üzerini kapatmasını sağlayarak kulağına yakın bir mesafeden ek şıklatarak sesin nerden geldiğini bulmasını isteyebilirsiniz. Bu testi yapmadan önce mutlaka çocuğunuza onunla bir oyun oynayacağınızı ilk olarak sizin bu olayı kendi üzerinizde yapılmasını sağlayarak çocuğunuzun yaşayabileceği endişenin ortadan kalkmasını sağlamalısınız.

Basit olarak yapılan bu testlerin sonucunda işitme sorunu yaşadığını hissediyorsanız mutlaka çocuğunuzu bir kulak burun boğaz hekimine götürmelisiniz. Çocuktur büyünce geçer tarzındaki bir yaklaşımın çocuğunuzun kulak sağlığını daha ileri boyuta taşımasına ve telafisi olmayacak rahatsızlığa neden olabileceğini unutmayınız.

İşitme Sorunu Yaşayan Çocuklardaki Davranış Durumları

  • İçe Kapanıklılık : Söylenenleri anlamakta zorluk çektiğinden dolayı etrafındaki kişilerden kendini soyutlama durumu söz konusu olabilir.
  • Mutsuzluk : Çevresindeki insanların kendisiyle iletişim kurmak için yüksek sesle iletişim durumunu kendisine bağırmak olarak anlama durumu
  • Sinirlilik Durumu : İşitemesinden dolayı sinirli bir yapıya sahip olma
  • Utangaçlık : Tanımadığı insanların yanında söylenenleri anlayamadıkları için çekingenlik yaşanma durumu

Çocuk sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER