21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda Geniz Akıntısı genellikle kış aylarında daha sık görülen fakat bazı çocuklarda her mevsim ortaya çıkarak onların okul, oyun, vb. sosyal faliyetlerini büyük ölçüde etkileyen; Sinüslerden ve burundan boğaza doğru akan mukus akıntısıdır.

Burnumuzun içinde “sinüs “ adı verdiğimiz boşluklar bulunmaktadır. Çocukların yaşına göre sinüsleri gelişmemiş olsa da doğuştan oluşan sinüsleri mevcuttur. Burnumuzun içerisinde bulunan sinüsler mukus adında salgılar üretir. Peki, bu salgılar ne işe yarar?  Sinüslerimizin ürettiği bu salgıların çoğunu biz aldığımız havanın nemlendirilmesinde kullanılırız. Geri kalanı ise akarak burnumuzun içerisinde bulunan zararlı maddelerin yok edilmesinde kullanılır.

Alerjisi Olan Çocuklarda Geniz Akıntısı:

Mukoza akıntısının rengi eğer herhangi bir anormal durum yoksa beyaz ve renksizdir. Mukoza, burnumuzun ön kısmından akmadığı için herhangi bir rahatsızlık hissi vermez. Fakat çocuğunuzun alerjik bir yapısı varsa grip, nezle gibi üst solunum rahatsızlıklarında mukozanın rengi beyazdan yeşile döner. Ayrıca mukoza ön kısımdan akarak kişiye rahatsızlık hissi verir.

Geniz akıntısının en büyük habercileri arasında “öksürük” yer almaktadır. Buna takiben kişide mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve ağız kokusu da görülebilir. Ayrıca bazı kişilerde boğazda yanma, kaşıntı, kulak ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilmektedir.

Geniz Akıntısı Tedavisinde Önem Verilmesi Gereken Hususlar:

  • Geniz akıntısı tedavisi gören çocuklar dengeli ve düzenli beslenerek güçten düşmemelidir.
  • Bağışıklık sistemini destekleyecek vitaminler ve ilaçlar kullanarak hastalığı çok daha çabuk atlatabilirler.
  • Gün içerisinde bol bol elleriniz yıkamalı, temizlik kurallarına dikkat etmeye özen göstermelisiniz.
  • Dinlenmek ve bolca uyumak vücudunuzu dinlendireceği gibi hastalığı vücudunuzdan kolayca atmanızı sağlayacaktır.
  • Geniz akıntısı hastalığı tedavisi gören çocukların yanında sigara içmemeye özen gösterin.
  • Çocuğunuzun bulunduğu odaya bir kase su koyarak odanın nemlenmesini sağlayın.
  • Çocuğunuzda geniz akıntısı ile birlikte burun tıkanıklığı mevcutsa eczanelerden satın alacağınız deniz suyu içerikli burun spreylerinden kullanabilirsiniz.

Çocuğunuz 18 aylıktan büyükse 1 su bardağı sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı ada çayı atarak sabah akşam bu su ile gargara yapmanızı öneriyoruz. Böylece geniz akıntısının verdiği öksürük ve mide bulantısını bir nebze de olsa geçirmiş olacak.

Çocuk sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kot Etek Modelleri

Londra Gezi rehberi

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER