25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuklarda Alerjik Nezle ve Tedavisi

Çocuklarda Alerjik Nezle ve Tedavisi

Çocuklarda Alerjik Nezle ve Tedavisi

Çocuklarda alerjik nezle burun kaşıntısı, burun akması, göz yaşarması şeklinde ortaya çıkan bu rahatsızlık pek çok anne babanın korkulu rüyası olmuş durumdadır. Alerjik nezle halk arasındaki adıyla bahar nezlesi çocuklarda görülen önemli hastalıklardan bir tanesidir. Zamanında tedavi edilmesi gereken bu hastalık önemsenmezse ileri derecedeki bir hastalığa dönüşebilir.

Alerjik Nezle Belirtileri:

Çocukların geçirdiği alerjik nezle asla bir yetişkinle bir tutulamaz. İkisinin gösterdiği belirtiler birbirinden farklıdır.

  • Genelde alerjik nezle olan çocukların en büyük şikâyeti burun tıkanıklığıdır. Buna ek olarak burun akıntısı da görülebilmektedir.
  • Çocuğunuz geceleri ağzı açık uyuyup, horluyorsa gizli bir alerjik nezleye sahip olabilir.
  • Sürekli hapşırma durumu, gözlerde yaşarma ve burundan beyaz sıvı akıntısı gelmesi alerjik nezlenin en büyük belirtileri arasındadır.
  • İlk önce beyaz olarak görülen burun akıntısı müdahale edilmezse yeşil renge dönerek sinüzite çevirebilir. Bu yüzden alerjik nezlenin belirtileri dikkate alınarak kısa zaman içerisinde doktora başvurulmalıdır.

Alerjik Nezle Tedavisi:

Alerjik nezle şüphesi taşıyan çocuğunuzun neye veya nelere karşı  alerjisi olduğunu bulmak için alerji testine sokulur. Test sonucuna göre doktorunuzun size nasıl bir tedavi süreci olacağı konusunda vereceği tedavi doğrultusunda ilaç tedavisine başlamalısınız.

Çocuğunuzun hangi besin veya partiküllere alerjisi olduğunu bilmeden kulaktan dolma bilgiler ile kendi başınıza bir tedavi yöntemi uygulamayın. Test sonucunda çıkan bilgiler doğrultusunda doktorunuz size en sağlıklı bilgiyi verecektir.

Alerjik Nezle Tedavisi İçin Öneriler

  • Test sonucunda eğer çocuğunuzun belli besin ürünlerine karşı alerjisi varsa bu ürünlerden çocuğunuzdan mutlaka uzak tutmalısınız.
  • Eğer çocuğun toza alerjisi varsa evdeki tüm halı ve kilimlerin kaldırılarak yerine antibakteriyel özelliğe sahip olan ürünler kullanılmalıdır.
  • Polene karşı alerjisi var ise bu seferde sabah ve akşam saatlerinde kapıların ve pencereleri kapatılması sağlanır. Elbette ki bu alınan önlemlerin çocuğunuza faydası olacaktır. Bu yüzden riski en az olacak şekilde ortamı hazırlamak zorundasınız.
  • Alerji rahatsızlığının ne kadar süreceğini kestirmek mümkün olmadığından dolayı bu önlemleri mümkün olduğunca uygulamanız gerekmektedir. Doktor kontrolü altında bu rahatsızlığı en kısa süre içerisinde yenebilirsiniz.

Çocuk sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER