23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuğunuzun Sağlığı İçin Basit Öneriler

Çocuğunuzun Sağlığı İçin Basit Öneriler

Çocuğunuzun Sağlığı İçin Basit Öneriler

Çocuğunuzun sağlığı için anne ve babalara büyük görev düşüyor. Çocuğunuzun dış etkenlerden dolayı mikrop kapma riski çok yüksek olduğundan dolayı anne ve babanın çocuklarına hijyen konusunda gerekli önlemleri alması konusunda örnek olmaları gerekmektedir.

Çocuk Sağlığı İçin Başlıca Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle çocuklar için belli başlı şeylerin kendileri için alışkanlık edinmeleri gerekiyor. İlk olarak sokakta vakit geçirip eve geldiğinde çocuğun annesi söylemeden gidip ellerini ayaklarını yüzünü yıkaması gerekir bunlar sağlık için oldukça önemlidir.Mesela ağız ve diş sağlığı için çocuğun üç yada dört yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığını edinmiş olması gerekir. Özellikle annelerin bu konuda hassas olup çocuklarını takip etmesi, elleri yıkamadan sofraya oturamayacağını, yatmadan önce dişlerini fırçalaması konusunda çok baskıcı bir davranış içerisinde olmadan güzel bir dille anlatılarak çocuğun bu durumdan soğumaması sağlanarak yapılmalıdır.

Özellikle çocuklarının ellerinin temizliği oldukça önemlidir. Günlük yaşam içerisinde oyun oynarken veya etrafındaki nesnelere dokunmasından dolayı ellerinden çok fazla mikrop ve enfeksiyon kapma durumu söz konusudur. Özellikle Corona virüsünün ciddi sıkıntı oluşturduğu bu dönemde bu konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Bunlar günlük yaşantıda basit görünebilen fakat çocukların sağlığı için önemli şeylerdir.

Anne babalar yine çocukların büyüme ve gelişmesini yakın takibe almalıdır , mümkünse her ay kontrol yaptırmalıdırlar. Böylece olası hastalıkların gerçekleşmeden önüne geçmiş olurlar.Çocukların sağlığı için giyim kuşam da oldukça önemlidir, onların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre çok daha zayıf olduğundan anneler çocukların mevsime uygun olarak giyinmelerine özellikle kış aylarında ayakların ve başın sıcak tutulmasına dikkat etmelilerdir. Anneler çocuklarının bağışıklıklarını kuvvetlendirmek için meyve ve sebzelerden yani doğal yollardan yardım alabilirler.

Çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de çocukların belli hastalıklara karşı önceden yaptırılması gereken aşılardır. Aşı takvimi mutlaka takip etmeli ve aşı döneminde yapılması gereken tüm aşıların zamanında yapılması konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Aşı takvimi olmayan meleklerimizin BURADAN aşı takvimi sayfamıza ulaşarak çocuğunun yaşına göre yapılması gereken aşıları görebilirler.

Çocuk sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimizi BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER