12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaBebekBebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Bu yazımızda Bebeklerde Pişik Neden Oluşur sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.  İlk olarak pişiğin tanımını yaparak sorunun neden kaynaklandığı öğrenerek başlayalım.

Can sıkıcı bir durum olan pişik rahatsızlığı bebeğinizin popo bölgesinde yer alan kıvrımlı bölgelerin çeşitli nedenlerden dolayı ıslak veya nemli kalmasından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır.

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren 1,5 ila 2 yaşına kadar her gün altını bezlemek durumunda kalacaksınız. Bezin altındaki bölge tahriş olduğunda rahatsız edici bulduğu maddeye bir tepki olarak o bölgede pişik oluşur.

Can sıkıcı bir durum olan pişik olayı, bez bağlanan bebeklerde pişik sorunu son derece yaygın bir rahatsızlıktır. Her bebekte kolayca gelişebilecek olan bu durumu etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle pişik olmasını engellemek annenin elinde olan bir durumdur.

Pişiğe Sebep Olan Sorunlar

  • Pişik rahatsızlığının en başında bebeğinizin altını sık sık değiştirilmemesidir.
  • Gün içerisinde bebeğinizin altını düzenli olarak havalandırmıyorsanız eğer cildin havasız kalmasından dolayı pişik meydana gelir.
  • Bebeğinizin rahatsızlığından dolayı ilaç kullanıyorsanız eğer, ilacın içeriğinde bulunan tahriş edici maddelerde pişik oluşumu tetikleyebilir.
  • Bebeğinizin idrarı iltihaplıysa veya alerjik yapısı varsa kolay bir şekilde pişik olabilir.

Pişik Nasıl Tedavi Edilir?

  • Pişik oluşumunu engellemek için bebeğinizin altını sık sık değiştirmenizi gerekiyor. Ayrıca pişik oluşan bölge kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.
  • Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde mutlaka koruyucu krem uygulamalısınız. Özellikle pişik kreminizin içerisinde çinko oksit bulunmasına özen gösterin. Çünkü Çinko oksit içerdiği bileşenler sayesinde oluşacak pişikleri büyük ölçüde engellemektedir.
  • Bebeğinizin alıştığı bebek bezi markasından imkânınız doğrultusunda asla vazgeçmeyin.
  • Annelerin yaptığı hatalardan bir tanesi de alkol veya parfüm içeren ıslak mendillerden kullanmak. Bu yüzden içeriği doğal ve alkol içermeyen ıslak mendiller kullanmaya özen gösterin.

Son olarak, Bebeğinizin cildinde kabarma, ateşinin çıkması, Allah göstermesin pişik olan bölgede iltihaplı akıntı olması durumunda bebeğinizi mutlaka Pediatri Doktoruna götürmeniz gerekmektedir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Bebek sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Bebek sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER