21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekBebeklerde Grip ve Nezle

Bebeklerde Grip ve Nezle

Bebeklerde Grip ve Nezle

Bebeklerde grip ve soğuk algınlığı çocuklara oranla daha sık görülür. Bunun nedeni bebeklerin bu tür hastalıklara sebep olan enfeksiyonlarla ilk defa karşılaşmasından kaynaklanır. Peki, bebeklerin bünyesini oldukça zorlayan gribal enfeksiyonlar nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde Grip Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeğinizin ateşi aniden yükseliyorsa ve bunun yanı sıra yorgunluk, titreme, burun akıntısı, öksürük vb. belirtiler varsa grip riski taşıması olası bir durumdur.
  • Grip olan bebekler genelde huzursuz ve kendilerini yorgun hisseder.
  • Gribin diğer belirtileri arasında ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerde bulunmaktadır.

Bebeklerde Grip Tedavisi

• Anne sütü doğal bir antikor olduğundan dolayı eğer çocuğunuz süt emiyorsa iyileşme süreci hızlı olacaktır.

• Bebeğinizin burun akıntısı ve burun tıkanıklığı varsa deniz tuzu içerikli doğal burun spreyleri kullanabilirsiniz.

•Bebeğinizin renginde solma, yüksek ateş, hırıltılı nefes alışverişi görülüyorsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna başvurmanızı öneriyoruz.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri

Bebeklerde soğuk algınlığı burun, boğaz ve soluk borusunda kendini gösteren bir çeşit viral enfeksiyondur. Genellikle bebeklerde çok sık görülen bu hastalık burun akıntısıyla başlar.

Çok önemli bir rahatsızlık olmasa da bebekleri huzursuz eder. Çünkü burunlarından nefes olan bu minikler, kendi burunlarını temizleyemediği için ağızdan nefes almak zorunda kalır. Bu durumda onları bir hayli yorar.

• Hastalık iyice ilerlemeye başladığında burun akıntısının rengi sarıdan yeşile dönebilir.

• Soğuk algınlığının diğer belirtileri arasında yüksek ateş, öksürme, iştahsızlık ve huzursuzluk yer almaktadır.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Tedavisi

• Bebeğinizin burnu tıkalıysa ve bundan dolayı huzursuz ise eczanelerden satın alacağınız burun aspiratörü yardımı ile bebeğinizin burnunu temizleyebilirsiniz.

• Bebeğinizin yaşı büyüdükçe burnunun temizlenmesine izin vermeyecektir. Bu nedenle bebeğinizin burun salgısı aşırı derecede yoğunsa doktorunuzun önerdiği tuzlu damlalardan kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan içerisinde tıbbi ilaçlar bulunduran damlaları kesinlikle kullanmayın.

• Bebeğiniz soğuk algınlığı geçiriyorsa ilk 48 saat boyunca yüksek ateş görülmesi normal bir durumdur. Bu yüzden bebeğinize ılık duş aldırmaya ve ince giyindirmeye özen göstermelisiniz. Eğer bebeğinizin ateşi 38 derece sınırındaysa doktorunuzun verdiği ateş düşürücü ilacını vermeyi ihmal etmeyin.

• Bebeğiniz 2 aydan küçükse ateş düşürücü vermeden önce mutlaka bir uzman hekime danışın.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Bebek sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Bebek sağlığı bölümümüz de yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER