25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıKarma Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Karma Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır

Karma Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

İki farklı cilt tipi tek bir yüzde birleştiğinde buna karma cilt adı verilir. Karma cilt tipi, kuru ve yağlı cildin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Cildinizde yağlı alanlar alın, burun ve çene yani T bölgesi olarak adlandırdığımız alanın üzerinde yer almaktadır. Karma cilt tipinde yanaklar genellikle kurudur. Fakat bu kuruluk derecesi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Yüzünüzde bulunan T bölgesi büyük gözeneklere sahip olma eğilimindedir. Dolayısıyla büyük gözenekler çok çabuk dolarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre en sık karşılaşılan cilt tipi karma cilttir. Bu cilt tipinin bakımı oldukça zor olduğundan dermatologlara bu nedenle çok sık başvurulmaktadır. İnsanlar genellikle ciltlerinin ya çok kuru ya da aşırı yağlı olduğunu söyleyerek dermatolojik bir durumun ortaya çıktığından şüphelenirler. Fakat alın, burun ve çene bölgesi çok yağlı olabilirken yanak bölgesi oldukça kuru olabilir. Dermatoloji dilinde bu olaya karma cilt adı verilmektedir ve günümüzde en çok görülen cilt tipidir.

Karma cilt testi nasıl yapılır?

Karma bir cildinizin olduğundan emin değil misiniz?  O zaman evde yapabileceğiniz basit bir testle cilt türünüzü öğrenebilirsiniz!  Öncelikle yüzünüzü temizleyici bir jel yardımıyla temizleyin. 15 dakika geçtikten sonra bir mendil alın ve yüzünüze bastırın. Eğer mendilin üzerinde T bölgenizde (alın, burun, çene) yağ varsa ve yanak bölgenizde hiç yağ yoksa muhtemelen karma bir cilde sahipsiniz.

Maalesef ki cilt tipimizi değiştiremeyiz fakat cilt tipimize uygun temizlik ürünleri kullanarak cildimizde oluşan dengesizlikleri ortadan kaldırabiliriz. Unutmayalım ki cilt tipleri zaman içinde değişiklik gösterir. Örneğin 30 yaşında karma bir cilde sahipken 40 yaşında kuru bir cilde sahip olabilirsiniz.

Karma ciltlerde, aşırı sebum üretimi olan bölgeler vardır. Dolayısıyla bu bölgeler siyah nokta ve sivilce üretimine eğilimli bölgelerdir. Fakat tüm bunlara rağmen yağlı ciltler için geliştirilmiş olan ürünler ile cilt bakımını gerçekleştirmek yanlış bir seçenektir. Karma cilde sahip kişiler hassas bölgelere sahip olduğundan dolayı önüne gelen her ürünü kullanmamalıdır. Bu nedenle karma cilde sahip olanlar yağlı cilde özel ürünler yerine hassas yapıdaki ürünleri kullanılması tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde alerjik reaksiyonlar ve çeşitli cilt sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Karma cilt maskeleri:

  • Bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı mısır unu, bal ve yoğurt ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırıp yüzde durabilecek kıvama getirdikten sonra cildinize uygulayınız. Cildinize maskeyi uyguladıktan sonra 20 dakika sonra durulayın.  Siyah nokta oluşumunu engelleyen bu tarif karma ciltler için tavsiye edilmektedir.
  • Bir kabın içerisine maden suyu ekleyip, içerisine 2-3 damla limon suyu ekleyin. Yaptığınız bu karışımı eşit miktarda buz kalıplarını paylaştırarak dondurun. Bu buz kalıplarını yorgun, stresli veya uykusuz olduğunuzda yüzünüze uygulayabilirsiniz.
  • Bir elmanın suyunu çıkartıp, yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın. Bu işlem genişlemiş gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spiral Kullanımı

Bora Bora Adası

Söz Kesme Merasimi

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER