23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıKarma Cilt ve Özellikleri Nelerdir

Karma Cilt ve Özellikleri Nelerdir

Karma Cilt ve Özellikleri Nelerdir?

Cilt tipi türleri arasında Karma cilt bakımı diğer cilt tiplerine göre biraz daha zordur. Çünkü kimi zaman yağlı kimi zaman ise kuru bir ciltle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Karma cilde sahip olan insanların genellikle T bölgesi yağlı, geri kalan kısımları ise oldukça kurudur. Özellikle burun çevresinde geniş gözenekler nedeniyle sivilce ve siyah nokta oluşumu meydana gelebilir.

Karma cilde sahip olan insanların karşılaştıkları en büyük sorun ise hangi cilt bakımını uygulayacağı konusunda kararsız kalmalarıdır. Pek çok insan yüzlerinde oluşan yağlanma sebebiyle yağlı bir yüze sahip olduklarını düşünerek, yağlı cilde özel üretilmiş ürünleri dener.

Fakat bu denemelerin sonucunda pul pul görünen bir deriye sahip olarak hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Unutmayalım ki cildinizin belirli bölgelerinde yağ dengesini sağlamak ve aynı zamanda sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız yüzünüzün nem oranını korumanız gereklidir. Eğer cildinizde belirli bir bölgenin yağlı diğer alanların ise kuru olduğunu gözlemliyorsanız, muhtemelen karma bir cilde sahipsiniz demektir.

Cildinizin sağlıklı ve bakımlı görünmesini istiyorsanız hassas cilt bakım uygulamalarını tercih etmelisiniz. Eğer karma bir cilde sahipseniz öncelikle cilt yapınıza uygun temizleyici jeller ve losyonlar kullanmalısınız.

Karma cilt yapısı

Karma ciltlerde, bir taraf yağlıyken diğer taraf kuru olabilmektedir. Özellikle karma ciltlerde yüzün T bölgesi olarak adlandırdığımız alın ve burun çevresi cildimizde en çok yağlanan bölgelerden bir tanesidir. Karma cilt tipindeki en önemli olay her noktayı aynı düzeye getirebilmektedir. Ya cildimizin her tarafının kuru olması gerekir ya da her alanının yağlı olması istenir. Dolayısıyla yüzümüze uygulayacağımız cilt bakım ürünleri gibi makyaj malzemelerinin de özenle seçilmesi gerekir.

Cildinizin yağlılık ve kuruluk oranlarını dengelemek için çeşit çeşit nemlendirici kremler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Günümüzde bu alana yönelik pek çok ürün kozmetik sektöründe fazlasıyla bulunmaktadır. Karma cilde sahip bayanlar makyaj yaptığında burun bölgesi yağlanırken, yanakların kuru ve gergin olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumdan kurtulmak için kozmetik marketlerde veya eczanelerde satılan yağ emici mendillerden faydalanabilirsiniz. Bu mendilleri yağlı bölgenin üzerine yapıştırdığınızda fazla yağı emerek, kötü görünen parlaklığı ortadan kaldıracaktır.

Eğer karma bir cilde sahipseniz cilt temizliğinizi günde 1 kere mutlaka gerçekleştirmelisiniz. Gün içerisinde sürekli yüzünüzü yıkamak yanak bölgenizde kuruluk ve kırışıklığa sebep olacaktır. Bu nedenle günde 1 kere detaylı bir cilt temizliği yaparak sağlıklı, pürüzsüz bir yüze sahip olabilirsiniz. Cildinizde kurumuş olan bölgelere herhangi bir krem veya losyon uygulamayın.

Karma cilt bakımı

Eğer kurumuş bölgeye krem ve losyon uygulaması yaparsanız o bölgenin daha çok kuruyup, pul pul dökülmesine neden olabilirsiniz. Ayrıca o bölgelerin daha çabuk kırışması da cabası…  T bölgenizdeki yağı ve nemi bantlar yardımıyla alarak cildinizi dengeleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu bantları makyaj yapmadan önce uygularsanız gün boyu yağ ve parlaklık derdinden kurtulmuş olacaksınız.

Cildinizde yağlı olan bölgeler kadar kuru olan alanlarda bulunmaktadır. Karma cilt yapısında genellikle alın bölgesi yağlıyken yanak bölgesi kuru olur. Bu nedenle cildinizde kuru olan yanak bölgesi mutlaka gün içerisinde nemlendirilmelidir.

Görüldüğü üzere karma cilt tipi oldukça zahmet vericidir. Fakat tüm bu sorunlarla birlikte birde sivilce sorununuz varsa bu daha da kötü… Tıkanan gözenekler yüzünden sonucu burun ve çevresinde siyah nokta ve sivilce oluşumu görülecektir.

Yaz aylarında karma cilt bakımı daha da önem kazanır. T bölgesi olduğundan daha fazla yağlanırken kuru bölgeler ise daha fazla kurur. Cilt dengenizi korumak istiyorsanız mutlaka güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmalısınız.

Cilt bakımı bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER