26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaÇocukİshal Olan Çocukların Beslenmesi

İshal Olan Çocukların Beslenmesi

İshal Olan Çocukların Beslenmesi

İshal rahatsızlığı yetişkinlerden daha çok çocuklarda rastlanır. Çocuklara müdahale edilmezse daha kötü sonuçlar yaşamanıza neden olacaktır. Bu yüzden ishal olan çocukların bu rahatsızlığı atlatabilmesi için bazı besinlere önem verilmelidir.

İshale neden olan faktörler

İshal rahatsızlığının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu yüzden olmuştur diyebilme durumu söz konusu değildir. Yazın güneş ışığında fazla durmak, açık alanlarda satılan yiyecekler, süt ve süt ürünlerin iyi koşullarda saklanmaması veya uzun süreli antibiyotik kullanılmasından dolayı olmaktadır. İshal olan çocuklarda ateş, karın ağrısı ve kusma gibi rahatsızlıklar olur. Çok sıvı kaybeden vücut çok halsiz ve bitkin olur. İshal olan çocuklara dikkatli beslenmeleri gerekir. Çünkü ilaç kullanırken yanlış besinler tüketmeniz ishali daha da artmasına neden olacaktır. İshalde genelde katı ve yağsız yiyecekler tercih edilmelidir. Aşırı sıvı kaybı olduğundan dolayı su tüketimine önem vermelisiniz.

İshale iyi gelen yiyecekler

İshal olan çocuklara iyi gelen yiyecekler çocuğunuzun daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Zencefil ishal olmuş çocuklara en iyi gelen yiyecektir. Zencefil ishale sebep olan nedenleri ve ishali azaltmaya ve hazımsızlığa iyi gelir. Zencefili kaynayan bir bardak suya az miktarda eklenir ve 5 ya da 10 dakika demlenmeye bırakılır. Hazırlanmış olan zencefilli suya bir kaşık bal katılarak tatlandırılır ve çocuklara sabah akşam bir bardak içmesine özen göstermelisiniz.

Limon suyu ve kabuğu ishale çok iyi gelir. Limonun anti bakteriyel özelliği ishalin önlenmesine neden olur. Limonun kabuğu ise ishal tedavisinde çok daha güçlü bir etkiye sahiptir. Bir bütün limonu bir bardak suyu sıkıp bir kaşık bal ile tatlandırıp çocuğunuza içiriniz. Günde 3 veya 4 kez içirin. Limon ishale neden olan bakterileri etkisiz hale getirir ve mide asidini dengeler. Limon kabuğunu rendeleyip biraz tuzla karıştırıp çocuğunuza yedirirseniz daha çabuk etkisini görürsünüz.

Patateste bulunan nişasta ishale hastalığına iyi gelmektedir. Ama patatesi tüketirken yağda kızartılmamış olmasına dikkat etmelisiniz. İçeriğinde yağ oranı ishali daha çok artmasına neden olacaktır. Patatesleri haşlayıp gün boyunca çocuklara yedirebilirsiniz.

Pirinçte ishale iyi gelen nişastalı bir yiyecektir. Pirinci haşlayıp hem suyunu hem de pirincin lapasını yedirirseniz ishali kesecektir.

Siyah çayda ishale iyi gelir ve siyah çay iltihabi giderici özelliği vardır. Çayın içine birkaç damla limon suyu sıkıp günde birkaç bardak içirilebilir.

Bol Sağlıklı Günler Dileklerimizle…

Çocuk sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimiz bilgi amaçlı olup, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Çocuğunuzun sağlığı için mutlaka doktorunuza kontrole götürmelisiniz.

Çocuk sağlığı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER