Hassas Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

0
893

Hassas Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Genellikle dünyanın kuzey bölgelerinde yaşayan insanların hassas bir cilt yapısına sahip olduğu söylenir. Hassas Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır dediğimizde  genetik yapı, iklim, hava değişikliği, kimyasallar, hormonlu yiyecekler, yanlış cilt müdahaleleri vb. nedenlerden dolayı insanların pek çoğunun cilt yapısı hassaslaştı. Yapılan araştırmalara göre insanların %40’ı artık hassas bir cilde sahip…

Hassas cildin yapısını incelediğimizde bu cilt tipinin ani sıcak ve soğuk değişimlerine duyarlı olduğunu görüyoruz. Cilde uygulanan yanlış ürün ve müdahaleler cildi daha çok hassaslaştırdığı gibi tahriş olmaya daha açıktır.

Çok acılı yemekleri tükettiğinizde veya alkol aldığınızda cildiniz ani bir reaksiyon içerisine girerek kızarabilir. Güneşin altında çok durduğunuzda veya rüzgara maruz kaldığınızda yine aynı şekilde cildiniz reaksiyon göstererek tahriş olup, lekelenir.

Hassas ciltlerin bir diğer özelliği de stres olduklarında veya üzüldüklerinde cilt tonlarının değişmesidir. İşte hassas ciltler tüm bu saydığımız olumsuz etkenlere karşı ani tepkiler vererek cilt sorunlarına neden olmaktadır.

Hassas cilt yapısına sahip olan bireyler, aynı zamanda kuru bir cilde sahiptir. Cildin doğal tabakasının en önemli görevi nem tutmaktır.

Fakat zamanla hassaslaşan cildin nem kabiliyeti azalarak, çevresel faktörlerden çok çabuk etkilenir. Dolayısıyla kişinin cildinde kızarıklık oluşmasının yanı sıra pul pul dökülmeler meydana gelir.

Hassas Cilde Sahip Kişiler

Hassas cilde sahip olan kişiler kullandıkları cilt bakım ürünlerine özen göstermelidir. Ürünlerin içerisinde bulunan bileşenler cilt tarafından kabul edilmez ise ani reaksiyon oluşarak tahriş ve kızarıklığa neden olabilir.

Dolayısıyla kullanacağınız cilt bakım ürünlerinin hassas ciltler için üretildiğinden emin olun. Unutmayalım ki hassas ciltler için üretilen cilt bakım ürünleri yüzünüzü sakinleştirir, nem verir, doğal işlevlerini rahatlıkla yerine getirmesini sağlar.

Satın alacağınız cilt bakım ürünlerinin deneme boylarını önceden kullanma şansınız varsa bu ayrıcalığı değerlendirin. Çünkü tepkime oluşturabilecek bu ürünü tüm cildinize veya vücudunuza uygulamak yerine sadece bir bölgeye uygulayıp, 24 saat beklemek daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Cildinizde aşırı bir hassasiyet söz konusuysa hiç zaman kaybetmeden bir doktora görünmeniz şart… Sürekli cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler varsa bu hassasiyet değil; egzama, rosacea gibi hastalıklarının belirtileri olabilir! Şüphesiz cildinizi en iyi tanıyıp, hangi ilaçları kullanmanız konusunda sizi en iyi yönlendirecek olan doktorunuzdur.

Eğer kullandığınız hiçbir ürün cildinize iyi gelmiyorsa bebek bakım ürünlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. Bebek ürünlerinin üretimi yapılırken hassas bir cilde sahip oldukları düşünülür ve buna göre üretim yapılmaktadır.

Cilt bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.