23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikCilt BakımıHassas Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Hassas Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Hassas Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Genellikle dünyanın kuzey bölgelerinde yaşayan insanların hassas bir cilt yapısına sahip olduğu söylenir. Hassas cilt yapısı iklim, hava değişikliği, kimyasallar, yanlış cilt müdahaleleri vb. nedenlerden dolayı hassaslaştı. Yapılan araştırmalara göre insanların %40’ı artık hassas bir cilde sahip…

Hassas cildin yapısını incelediğimizde bu cilt tipinin ani sıcak ve soğuk değişimlerine duyarlı olduğunu görüyoruz. Cilde uygulanan yanlış ürün ve müdahaleler cildi daha çok hassaslaştırdığı gibi tahriş olmaya daha açıktır. Güneşin altında çok durduğunuzda veya rüzgâra maruz kaldığınızda yine aynı şekilde cildiniz reaksiyon gösterecektir.

Hassas ciltlerin bir diğer özelliği de stres olduklarında veya üzüldüklerinde cilt tonlarının değişmesidir. İşte hassas ciltler tüm bu saydığımız olumsuz etkenlere karşı ani tepkiler vererek cilt sorunlarına neden olmaktadır.

Hassas cilt yapısına sahip olan bireyler, aynı zamanda kuru bir cilde sahiptir. Cildin doğal tabakasının en önemli görevi nem tutmaktır.

Fakat zamanla hassaslaşan cildin nem kabiliyeti azalarak, çevresel faktörlerden çok çabuk etkilenmektedir. Dolayısıyla kişinin cildinde kızarıklık oluşmasının yanı sıra pul pul dökülmeler meydana gelir.

Hassas cilde sahip kişiler

Hassas cilde sahip olan kişiler kullandıkları cilt bakım ürünlerine özen göstermelidir. Ürünlerin içerisinde bulunan bileşenler cildinizde ani reaksiyon oluşarak tahriş ve kızarıklığa neden olmaktadır.

Dolayısıyla kullanacağınız cilt bakım ürünlerinin hassas ciltler için üretildiğinden emin olun. Unutmayalım ki hassas ciltler için üretilen cilt bakım ürünleri yüzünüzü sakinleştirir, nem verir, doğal işlevlerini rahatlıkla yerine getirmesini sağlar.

Satın alacağınız cilt bakım ürünlerinin deneme boylarını önceden kullanma şansınız varsa bu ayrıcalığı değerlendirin. Çünkü tepkime oluşturabilecek bu ürünü tüm cildinize veya vücudunuza uygulamak yerine sadece bir bölgeye uygulayıp, 24 saat beklemek daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Cildinizde aşırı bir hassasiyet söz konusuysa hiç zaman kaybetmeden bir doktora görünmeniz şart… Şüphesiz cildinizi en iyi tanıyıp, hangi ilaçları kullanmanız konusunda sizi en iyi yönlendirecek olan doktorunuzdur.

Cilt bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER