21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaGüzellikEvde Basit Tırnak Bakımı

Evde Basit Tırnak Bakımı

Evde Basit Tırnak Bakımı

Ayak ve ellerimizin görünümlerine değişik bir hava katabileceğimiz tırnaklarımızın bakımlı olması için Evde Basit Tırnak Bakımı ile istediğimiz şekilde bakımlı tırnaklara sahip olabiliriz.

Her bayanın tırnak yapısının aynı olmadığını düşünürsek eğer bazı uygulamaların tırnaklarımızda istediğimiz faydayı göstermeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Hassas ve kırılgan tırnak yapısına sahip olan kişilerin tırnak bakım ve temizliğine daha çok önem göstermesi gerekmektedir.

                               Tırnak kesimi nasıl olmalı?

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı
Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı

Tırnaklarımızın bakımında önemli bir etkiye sahip olan tırnak kesim şeklimiz çok önemli bir husustur. Tırnak kesiminde dikkat edilmesi en önemli nokta tırnakları çok dipten kesilmemesidir. Çok kısa kesilen tırnağın uzaması sürecinde tırnağın şekilsiz uzaması ve buna bağlı olarak da tırnak batması, tırnak dolaması gibi çok rahatsız edici durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Tırnak törpüleme nasıl olmalı?

Tırnak Törpüleme Nasıl Olmalı
Tırnak Törpüleme Nasıl Olmalı

İlk olarak tırnak törpüleme işlemine tırnağımızın ortasından başlamalıyız. Bu işlemi tırnağımızın altından yumuşak ve seri bir şekilde olmalıdır. Tırnak altından törpüleme işlemi tırnağımızın çatlamasını engellemek için kullanılan bir sistemdir. Tırnak boyumuzu ayarladıktan sonra tırnak yanlarından düzeltme yaparak devam etmeliyiz. Törpü için kullandığımız ürünün kâğıt törpü olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Tırnak etlerinin düzeltilmesi

Tırnak Etlerinin Düzeltilmesi
Tırnak Etlerinin Düzeltilmesi

Sabunlu su içerisinde tırnak etlerimizin yumuşaması ve tırnak diplerinde bulunan ölü derileri (kütikül) alabilmek için parmaklarımızı sabunlu yaklaşık 10 dakika kadar bekletilmelidir. Ölü derileri kesilerek alınması işlemini bu konuda deneyimli birisi tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ölü derinin (Kutikül) kesilirken deriden fazla alınması durumunda tehlikeli açık yaralara mahal verilme durumu söz konusudur.

Tırnak temizliği nasıl yapılır?

Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır
Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır

Dış etkenlere en çok maruz kalan el, parmak ve tırnaklarımızın sağlımız açısından temiz olması gerekmektedir. Her ne kadar sabun ve su klasiği bu işi görüyor olsa da bazı durumlarda yetersiz kalabildikleri durumlar söz konusu olabiliyor. Tırnaklara sürülen ojenin temizliği için Asetat içeren ürünleri kullanmamız gerekiyor.

 

Ayak tırnak bakımı nasıl olmalı?

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı
Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı

Parmak tırnaklarına gösterdiğimiz özen ve bakımın aynısı ayak tırnakları içinde geçerlidir. Vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarımıza uygulanan basınç nedeniyle ayaklarımız şişer ve genişler. Genişleme sonucunda en başta ayak tırnaklarımız nasibini alır. Bu yüzden ayak tırnak bakımını haftada en az 2 kez yapmalıyız. Bakımın yanı sıra kaliteli ayakkabı seçimi ve her gün temiz çorap giyilmesine dikkat etmeliyiz.

Oje kullanımı nasıl olmalı?

Oje Kullanımı Nasıl Olmalı
Oje Kullanımı Nasıl Olmalı

Seçeceğiniz ojenin çok kaliteli bir markaya ait olmasıdır. Tırnaklarımız çok güzel gözükmesi kullanacağımız ojenin ileri ki zamanlarda sağlığımızı tehdit etmesine müsaade etmemeniz için, ucuz, kalitesiz ve insan sağlığına uygun olmayan ürünlerden kaçınmalıyız. Kullandığınız ojeler tırnakların hava almasını engellediği için 2 günde bir mutlaka ASETAT ile temizlenmelidir.

 

Son olarak bilmelisiniz ki tırnak bakımı aslında basit bir o kadar da zor bir durumdur. Bu yüzden tırnak bakımıza dikkat etmelive yaşanacak sorunların önüne geçmelisiniz.

Tırnak bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER