28 Haziran Salı 2022
AnasayfaGüzellikEvde Basit Tırnak Bakımı

Evde Basit Tırnak Bakımı

Evde Basit Tırnak Bakımı

Ayak ve ellerimizin görünümlerine değişik bir hava katabileceğimiz tırnaklarımızın bakımlı olması için Evde Basit Tırnak Bakımı ile istediğimiz şekilde bakımlı tırnaklara sahip olabiliriz.

Her bayanın tırnak yapısının aynı olmadığını düşünürsek eğer bazı uygulamaların tırnaklarımızda istediğimiz faydayı göstermeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Tırnak yapısı hassas ve kırılgan olan kişilerin tırnak bakım ve temizliğine daha çok önem göstermesi gerekmektedir.

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı?

Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı
Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı

Tırnaklarımızın bakımında önemli bir etkiye sahip olan tırnak kesim şeklimiz çok önemli bir husustur. Tırnak kesiminde dikkat edilmesi en önemli nokta tırnakları çok dipten kesilmemesidir. Çok kısa kesilen tırnağın uzaması sürecinde tırnağın şekilsiz uzaması ve buna bağlı olarak da tırnak batması, tırnak dolaması gibi çok rahatsız edici durumlarla karşılaşabilirsiniz. Tırnak kesim şeklinizi korumalı ve gelişigüzel kesim yapılmamalıdır.

Tırnak Törpüleme Nasıl Olmalı?

Tırnak Törpüleme Nasıl Olmalı
Tırnak Törpüleme Nasıl Olmalı

Tırnak törpüleme işlemine tırnağımızın ortasından başlamalıyız. Tırnak törpüleme işlemi tırnağımızın altından yumuşak ve seri bir şekilde olmalıdır. Tırnak altından törpüleme işlemi tırnağımızın çatlamasını engellemek için kullanılan bir sistemdir. Tırnak boyumuzu ayarladıktan sonra tırnak yanlarından düzeltme yaparak devam etmeliyiz. Törpü için kullandığımız ürünün kağıt törpü olmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Kağıt törpü olmaması durumunda cam törpüde kullanabilirsiniz. Metal tırnak törpülerinin tırnağımızın kırılmasına ve yıpranmasına neden olduğunu unutmayınız. Tırnak törpü malzemelerin kesinlikle size özel olması ve sizden başka kimsenin kullanmasına izin vermemelisiniz. Kuaför veya ortak kullanma zorunluluğu olan durumlarda mutlaka kullanmadan önce dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Tırnak mantarına yakalanma riskinizin bu durumlardan dolayı oluştuğunu bilmenizde yarar var.

Tırnak Etlerinin Düzeltilmesi

Tırnak Etlerinin Düzeltilmesi
Tırnak Etlerinin Düzeltilmesi

Tırnak etlerimizin yumuşaması ve tırnak diplerinde bulunan ölü derileri (kütikül) alabilmek için parmaklarımızı sabunlu sıcak su içerisinde 10 dakika kadar bekletilmelidir. Ölü derileri kesilerek alınması işlemini bu konuda deneyimli birisi tarafından yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Ölü derinin (Kutikül) kesilirken deriden fazla alınması durumunda tehlikeli açık yaralara mahal verilme durumu söz konusudur. Tırnak kutiküllerinden kurtulmanın diğer bir yolu ise eczanelerde satılan kutikül giderici krem veya jellerdir. Tırnak diplerine sürülüp 10 dakika beklendikten sonra deri itici aparat yardımıyla tırnak kutiküllerini geriye doğru iterek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu işlemlerin sonucunda parmaklar iyice yıkanıp temizlenmelidir.

Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır?

Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır
Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır

Dış etkenlere en çok maruz kalan bölgemiz olan el, parmak ve tırnaklarımızın sağlımız açısından temiz olması gerekmektedir. Her ne kadar sabun ve su klasiği bu işi görüyor olsada bazı durumlarda yetersiz kalabildikleri durumlar söz konusu olabiliyor. Tırnaklara sürülen ojenin temizliği için Asetat içeren ürünleri kullanmamız gerekiyor.

ASETON içeren malzemelerin satışı YASAKLANMIŞTIR. Aseton içeren ürünler tırnakları ve tırnak köklerimizi olumsuz şekilde etkiliyebilir. Uzun tırnaklara sahip olan bayanların tırnak içi bölgesini temizliği için tırnak fırçası yardımıyla temizleyebilirler.

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı
Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı

Parmak tırnaklarına gösterdiğimiz özen ve bakımın aynısı ayak tırnakları içinde geçerlidir. Vücudumuzun ağırlığını taşıyan ayaklarımıza uygulanan basınç nedeniyle ayaklarımız şişer ve genişler. Genişleme sonucunda en başta ayak tırnaklarımız nasibini alır. Bu yüzden ayak tırnak bakımını haftada en az 2 kez yapmalıyız. Bakımın yanı sıra kaliteli ayakkabı seçimi ve hergün temiz çorap giyilmesine dikkat etmeliyiz. Ayak tırnaklarında yaşanan en büyük sıkıntı TIRNAK BATMASI sorunudur. Bu yüzden ayak tırnak kesimine çok dikkat edilmeli ve tırnak ve tırnak etleri için evde masaj yapılması gerekmektedir.

Oje Kullanımı Nasıl Olmalı?

Oje Kullanımı Nasıl Olmalı
Oje Kullanımı Nasıl Olmalı

Oje kullanımında illk olarak kullanacağınız ojenin çok kaliteli bir markaya ait olmasıdır. Tırnaklarımız çok güzel gözükmesi kullanacağımız ojenin ileri ki zamanlarda sağlığımızı tehdit etmesine müsade etmemeniz için, ucuz, kalitesiz ve insan sağlığına uygun olmayan ürünlerden kaçınmalıyız. Kullandığınız ojeler tırnakların hava almasını engellediği için 2 günde bir mutlaka ASETAT ile temizlenmelidir.

Evde Basit Tırnak Bakımı Yazımız umarız hoşunuza gitmiştir. Kuaförde sıra bekleyip bütçenizi zorlayacak bu bakım olayını evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER