26 Mayıs Pazar 2024
AnasayfaBebekHamilelik DönemiHamileyken Oruç Tutulur mu

Hamileyken Oruç Tutulur mu

Hamileyken Oruç Tutulur mu

Ramazan ayı yaklaştıkça anne adayının acaba Hamileyken Oruç Tutmak vücuduma ve bebeğime zarar verir mi. Uzman doktorların bu konudaki ortak tavsiyesi hamilelik döneminde anne adaylarının oruç tutması önerilmemektedir. Oruç tutmaya çalışmanız hem sizin hem de bebeğiniz için tehlike arz ettiğini unutmayınız.

Hamilelik döneminde anne adayının düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Özellikle sıvı tüketimin hem sizin hem de bebeğiniz için ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Anne vücudunun susuz kalmasına ve buna bağlı olarak ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Susuz kalınması erken doğuma neden olabileceği gibi aynı anda aç olması sebebiyle kan şekerinin düşmesi annenin vücudunda dengesizlikler olmasına neden olabilir.

Annenin aç kalmasına bağlı olarak bulantı, mide kazınması, kabızlık ve bayılmalara sebep olacaktır. Bu yüzden hamilelik döneminde oruç tutulması doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bu olumsuzluklara rağmen oruç tutmak isteyen anneler için tavsiyemiz bu konuda uzman diyetisyen veya doktor kontrolü altında oruç tutulması önerilmektedir.

Beslenme önerileri

  • Sahur ve iftar zamanlarında dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösteriniz.
  • Aşırı yağlı ve şekerli gıdaları tüketmemeye dikkat ediniz.
  • Mevsim meyvelerini tüketmeye gayret ediniz. Bu annenin şeker ihtiyacını karşılar.
  • Süt ve süt ürünlerini tüketmeye önem gösterin.
  • Doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin ilacınızı mutlaka kullanınız.

Dini açıdan bu dönem için çok açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır. İlk olarak insan sağlığına önem veren dinimiz bu dönem içerisinde ki tutamadığınız oruçlarınızı sağlıklı döneminizde kaza orucu olarak tutulmasını konusunda birçok açıklayıcı bilgiler sunmuştur.

Unutmayınız ki her ne olursa olsun ilk olarak insan sağlığı; bu dönem içerisinde bebeğinizin sağlığı daha önce gelmelidir.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER