Hamileyken Oruç Tutulur mu

0
467

Hamileyken Oruç Tutulur mu

Ramazan ayı yaklaştıkça anne adayının acaba Hamileyken Oruç Tutulur mu sorusuna cevap aramaktadır. Uzman doktorların bu konudaki ortak tavsiyesi hamilelik döneminde anne adaylarının oruç tutması önerilmemektedir. Bebeğinizin tüm gıda ihtiyaçlarını karşıladığınızı düşünürsek eğer oruç tutmanın hem sizin hemde bebeğiniz için tehlike arz ettiğini unutmayınız.

Hamilelik döneminde anne adayının düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Özellikle sıvı tüketimin hem sizin hemde bebeğiniz için ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Anne vücudunun susuz kalmasına ve buna bağlı olarak ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Susuz kalınması erken doğuma neden olabileceği gibi aynı anda aç olması sebebiyle kan şekerinin düşmesi annenin vücudunda dengesizlikler olmasına neden olabilir. Annenin aç kalmasına bağlı olarak bulantı, mide kazınması, kabızlık ve bayılmalara sebep olabileceğinden dolayı hamilelik döneminde oruç tutulması doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Bu olumsuzluklara rağmen oruç tutmak isteyen anneler için tavsiyemiz bu konuda uzman diyetisyen veya doktor kontrolü altında oruç tutulması önerilmektedir.

Beslenme Önerileri :

  • Sahur ve iftar zamanlarında denegeli ve düzenli beslenmeye özen gösteriniz.
  • Aşırı yağlı ve şekerli gıdaları tüketmemeye dikkat ediniz.
  • Mevsim meyvalarını tüketmeye gayret ediniz. Bu annenin şeker ihtiyacını karşılar.
  • Süt ve süt ürünlerini tüketmeye önem gösterin.
  • Doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin ilacınızı mutlaka kullanınız.

Umarız bu yazımızda Hamileyken Oruç Tutulur mu sorularınıza cevap vermişizdir. Hem sizin sağlığınız hemde bebeğinizin sağlığı için hamilelik döneminizde oruç tutmamanızın sizin uygun olacağını belirtmek isteriz.

Dini açıdan bu dönem için çok açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır. İlk olarak insan sağlığına önem veren dinimiz bu dönem içerisinde ki tutamadığınız oruçlarınızı sağlıklı döneminizde kaza orucu olarak tutulmasını konusunda bir çok açıklayıcı bilgiler sunmuştur.

Unutmayınız ki her ne olursa olsun ilk olarak insan sağlığı; bu dönem içerisinde bebeğinizin sağlığı daha önce gelmelidir.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin.