21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaBebekHamilelikte Akne ve Sivilce Problemi

Hamilelikte Akne ve Sivilce Problemi

Hamilelikte Akne ve Sivilce Problemi

Hamilelik döneminde Akne ve Sivilce Problemi sorunu her bayanın en çok korktuğu sorunların başında gelmektedir. Özellikle hamilelik döneminde bayanların daha hassas oldukların unutmayınız. Akne ve sivilce sorunu bu dönem içerisindeki bayanlar için ölüm kalım meselesi durumuna gelmektedir. Bu yüzden bu sorunun üstesinden gelmeniz için bazı pratik bilgileri sizin için hazırladık.

Akne nedir?

Akne cildimizin altında bulunan sebase bezlerinin aşırı çalışması ve bunun sonucunda gözeneklerin tıkanmasına ve bakteri oluşmasına bağlı bir cilt sorunudur. Özellikle hamilelik döneminde annenin vücudunda artış gösteren androjen hormonu, cildimizde bulunan SEBASE gladlarını uyararak SEBUM (Yağ) artışına neden olurlar.

Hamilelikte akne problemi olanlara pratik çözümler

Cildinizi Temiz Tutun: Her zaman cildinizin temiz olmasına önem göstermelisiniz. Sabah kalktığınızda ve akşamları yatmadan önce mutlaka cildinizi ılık su ve cilt yapınıza uygun sabunla yıkamalısınız.

Kozmetik Ürün Kullanımı: Hamilelik döneminde mümkün olduğunca kozmetik ürünlerin uzak durmaya çalışın. Makyaj yapmanız gereken durumlarda kullanacağınız ürünlerin üzerinde OİL FREE özelliği olan yağ içermeyen ve hafif makyaj ürünlerini tercih etmelisiniz. Makyaj temizliğini su ve cildinize uygun sabun ile yapınız. Kimyasal olan cilt temizliği ürünlerinden kesinlikle uzak durunuz.

Cilt Bakımı: Cildinize oluşan akne veya sivilcenizi kesinlikle sıkmayınız. Cildiniz de siyah ve sarı nokta şeklinde gözüken açık veya kapalı durumdaki sivilcelerinizin bir uzman tarafından kontrol edilmeli. Eğer temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Siz veya başka birinin yardımını alarak yapılacak sıkma işleminin cildinizde kalıcı hasarlara neden olacaktır.

Beslenme: Besin tercihlerinizde mutlaka yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz. Çok yağlı yiyeceklerin akne ve sivilce oluşumunu tetikleyeceğini unutmayınız.

Hamilelik dönemi kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER