12 Temmuz Cuma 2024
AnasayfaGüzellikEstetikGöğüs Ucunda Tüylenme Sorunu

Göğüs Ucunda Tüylenme Sorunu

Göğüs Ucunda Tüylenme Sorunu

Birçok bayanın problemi olan göğüs ucunda tüylenme sorunu hoş olmayan ve can sıkıcı bir durumdur. Ayrıca bu durum, farklı hastalıkların habercisi niteliğinde de olabileceğinden önemsenmesi gerekmektedir. Peki göğüs ucunda tüylenme neden olur? Tedavisi nedir?

Göğüs ucunda tüylenme neden olur?

Tıp dilinde aşırı tüylenme, “Hirsutismus” olarak ifade edilmektedir. Normal koşullarda her kıl, derinin alt kısmında, folikül olarak adlandırılan kökten büyümektedir. Bununla birlikte kıl, derinin üst kısmında kalan kısmı alınsa bile durduğu müddetçe büyümesi sürer.

Yetişkin insanlarda 2 tip kıl mevcuttur. İlki pek çok kadının yüzünde, göğüs ve sırt bölgelerinde çıkan ince ve renksiz yapıdaki kıllardır. İkincisi koltuk altı ve genital bölgelerinde mevcut olan sert, uzun ve koyu renge sahip kıllardır.

Aşırı kıllanma genel olarak kandaki, androjen olarak adlandırılan erkeklik hormonunun artmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu hormonlar ince ve zayıf yapıda olan tüylerin sert ve uzun kıllara dönüşmesine yol açmaktadır. Androjen seviyesinin yükselmesine bağlı olarak göğüs ucu ve diğer bölgelerde tüylenmeye yol açan temel faktörler; menopoz, genetik etkenler, kullanılan bazı hormonal ilaçların etkileri, yumurtalık tümörleri, polistik over hastalığı, böbrek üstü bezlerinde meydana gelen büyüme ve âdet kanamasının başlaması ile hormonal dengelerin değişmesi şeklinde sıralanabilir.

Göğüs uçlarında tüylenme tedavisi

Göğüs uçlarında ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen aşırı tüylerin 2 farklı tedavi yöntemi bulunduğundan söz edebiliriz. Etkili bir sonuç için bu tedavilerin birlikte yapılması gerekmektedir

Kozmetik Tedavi Yöntemi: Ağda, tıraş ve tüy dökücüler gibi uygulamalar sayesinde vücuttaki tüylerden geçici de olsa kurtulmak mümkündür. Ancak bu anlamda kalıcı sonuç veren kozmetik yöntem, epilasyondur. Hormon tedavisi alacak olan hastaların epilasyonu bu tedaviye eklemesi isabetli olacaktır.

Tıbbi Tedavi Yöntemi: Aşırı tüylenme nedeniyle gerçekleştirilen tedavilerde en çok başvurulan ilaç, doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol haplarının içeriğinde yer alan östrojenler, androjenlere bağlanmak suretiyle onların etkisini azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Tıbbi tedavi sürecinde size en doğru tedavi şeklini doktorunuz belirleyecektir. Bu yüzden doktorunuzun size önereceği ilaçları kullanmalısınız.

Estetik kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER