23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGüzellikTırnak Lekesinin Nedenleri

Tırnak Lekesinin Nedenleri

Tırnak Lekesinin Nedenleri

Tırnak diplerinde oluşan beyaz lekelerin en başlıca nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı oluşmaktadır. Tırnaklarımızın en büyük ihtiyacı olan çinko ve kalsiyumun eksikliği bu sorunu yaşamanıza neden olmaktadır. Bu yazımızda tırnak lekesinin nedenleri hakkında merak ettiğiniz hususları ele alacağız.

Özellikle Peynir, Yumurta, Kırmızı et gibi hayvansal ürünlerde vücudumuzu ihtiyacı olan Çinko elementi bolca bulunur. Bu tarz yiyecekler ile arası iyi olmayan kişilerin sebze veya kuruyemiş yiyerek bu eksikliği giderebilirler.

Sebzelerde çinkonun bolca bulunduğu Ispanak, Bezelye, Bamya, Kuşkonmaz ve Mantar yiyerek vücudumuzun ihtiyacı olan çinkoyu temin edebilirsiniz. Özellikle kabak çekirdeğini yaklaşık olarak bir avuç kadar tüketmeniz durumunda vücudumuzun günlük çinko ihtiyacının tamamını karşılar. Ayrıca badem, kaju ve yer fıstığında da bolca çinko bulunmaktadır. Bu kuruyemişlerin ayrıca hafızayı güçlendirdiğini de belirtmek isteriz.

Tırnak lekesi nasıl geçer

Tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin başlıca nedeni vitamin eksikliği olarak bilinse de tırnaklarınızdaki  lekelerin büyümesi ve sık aralıklarla ortaya çıkması önemsenmeyecek bir durum değildir. Troid rahatsızlığını da tırnaklarda beyaz lekelerin çıkmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden doktor kontrolü yaptırmanızda fayda olacaktır.

Vücudumuzun ihtiyacı olan çinko eksikliği giderdiğimizde bu lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Düzenli olarak alkol tüketimi vücuttaki çinko eksikliğine neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden alkol kullanan kişilerin ihtiyacı olan çinko içeren yiyeceklerin tüketilmesi konusunda bilinçli olması gerekiyor.

Tırnak lekeleri düzenli beslenilmesi durumunda yavaş yavaş geçecektir. Haftada en az 2 gün kahvaltıda yumurta tüketmeye özen gösteriniz. Bu lekeler kesinlikle bitkisel yöntemler ile tedavi edilemez. Tırnağınızdaki lekeler tırnağın iç kısmında olduğundan dolayı tırnak yüzeyine yapacağız bitkisel bakım veya kürler sadece zaman kaybı ve iyileşme sürecinin uzamasına neden olacaktır. Tırnak lekesi nedeni vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa tek çözümü besin takviyesidir.

Tırnak bakımı kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER