21 Haziran Cuma 2024
AnasayfaSağlıkDiyet & SporGöbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Erkeklerin göbek konusunda biz bayanlara göre fazla dert etmedikleri bilinen bir durumdur. Göbek Yağlarından Kurtulmanın yolları için ise emek sarf etmedikleri gibi bu durumun konuşulması durumunda kendilerini kurtarmak için sıklıkla kullandığı “Göbeksiz Erkek Balkonsuz Eve Benzer” veya “Türk Kası” cümleleri biz bayanların kullanabileceği bir cümle değildir. 🙂

Bayanlar bu durumdan o kadar rahatsızlık duyduklarından dolayı bu durumu örtbas etmeye çalışırız. Yok elbisemizin çizgisi dik olsun beni zayıf göstersin, ya da korse yardımıyla bu sorunun üstünü kapatmaya çalışırız. Bu durum sadece kendimizi kandırmak için yaptığımız bir olaydır.

Şimdi kollarımızı sıvama zamanı 🙂 İlk olarak evinizde yoksa eğer hemen bir baskül alıyoruz. İkinci olarak mevcut kilomuzu bir yere not alıyoruz. Bundan sonraki olaylar tamamen kontrolümüz altında olacak.

Göbek oluşmasına neden olacak yağlı yiyeceklerden uzak durarak işe başlıyoruz. Yemeklerde mümkün olduğunca yağı, tuzu, şekeri bol olan yiyeceklerden uzak duruyoruz. Sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. Öğünlerde mümkün olduğunca az yemeli ama öğün adedini arttırmalıyız.

Vücudumuz o kadar hassastır ki aç kalarak kilo vermeye çalışmak vücudumuzun savunmaya geçmesine neden olacaktır. Aç kalarak kilo vermeye düşünürken vücudumuz bunu sanki bir kıtlık varmış gibi algılayarak vücudumuza giren gıdaları depolamaya çalışacaktır. Bu yüzden bunun neticesinde vücudumuzu yağ ve şeker deposu gibi kullanacaktır.

Kontrolümüz altına almamız gereken hususlar

Yemek alışkanlığını değiştirmek

İlk olarak yemek alışkanlığımızı değiştirmekle başlamak zorundayız. Günde 3 öğün olan yemek alışkanlığımızı 6 öğün olacak şekilde planlamalıyız. Nasıl yani diye düşünmeniz çok normal. 6 Öğün deyince sanmayın ki her öğünde önümüzdeki tabakta dolu dolu yemekler olacağını. Yemek alışkanlığınızı 3+3 gibi öğünler olarak planlamanız gerekiyor. 3 öğün ana yemek 3 öğün yardımcı yemek olacak şekilde olmalı. Bu sistemde amacımız kan şekerimizi kontrol altında almak olacaktır. 3 Ana öğünde tüketeceğimiz yemeklerin yağlı olmadığına dikkat ediniz. Ara öğünlerde ise yeşillik ağırlıklı gıdaları tüketmeye dikkat etmeliyiz. Yağsız mevsim salatasını bir dilim kepek ekmekle tüketebilirsiniz mesela.

Yemek saatleri

Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise yemek saatlerimizi kontrol altına almak olacaktır. Vücudumuzun ihtiyacı olan yağ miktarı azaldıkça vücudumuz savunmaya geçip yağ depolamaya başlayabilir. Kilo almamıza neden olan en büyük faktörlerden biri budur aslında. Öğünlerimizi kontrol altına aldığınızda bu sorunu ortadan kaldırmanız söz konusu olacaktır.

Kalori kontrolü

Tükettiğimiz her besinde bir kalori miktarı olduğunu unutmayız. Bu katı gıda ve diğer tüm yeşil besinler için geçerli bir durumdur. Bu durum sizi endişeye sokmasın. Önemli olan vücudumuzun ihtiyacı olan kaloriyi sağlayabilmek. Fazlası için biraz egzersiz ile üstesinden gelebilirsiniz. İnsanoğlunun günlük olarak alması gereken kalori miktarı ortalama olarak kişinin metabolizma hızına, yaşına, kilosuna ve günlük yaşam şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

BURADAN günlük kalori ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

Kas kaybı kontrolü

Kilo vermek için yapılan en büyük hatalardan biri az yemek. Nedense biz bayanlarımızın kilo vereceğim diye ilk uyguladığı yöntemlerin başında gelir. Bu durum sadece kişinin sağlığını olumsuz olarak etkilemekten başka bir şeye yaramaz. Vücudumuzun ihtiyacı olan kalori miktarını sağlamamak onu savunmaya geçmesine neden olacaktır. Az gıda tüketimi vücudumuzun metabolizma hızını yavaşlatarak kas dokusunu kaybetmemize neden olacaktır. Bu nedenden dolayı az ama sıkça ihtiyacımız olan gıdaları tüketerek vücudumuzun ihtiyacı olan kalorinin vücudumuza girmesine izin vermeliyiz.

Azim ve Sabretmek

Haftanın her günü diyet yapılacak diye bir kural bulunmamaktadır. Bir günü ise abartmadan kendimizi ödüllendirebilirsiniz. Ödül gününde ne yediğiniz değil ne kadar yediğiniz önemli. Tek dikkat etmeniz gereken şey ödül gününüzde kan şekerinizi tavan yaptıracak kadar yememeniz gerektiği. Kan şekerinizin yükselmesi düzene girmiş olan yağ yakma olayınızın engellenmesi olacaktır. Bu yüzden ne yediğiniz değil ne kadar yediğiniz önemli.

Egzersiz

Kilo verme olayında olmazsa olmazımız SPOR YAPMAK… Spor sadece kilo vermek için değil insanın zinde ve sağlıklı olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Spor yapmak için illa bir spor merkezine üye olmanız gerekmiyor. Açık havada tempolu yürüme, Merdiven çıkmak, Yavaş tempolu koşu yapmak gibi basit yöntemler ile vücudunuzu zinde tutabilirsiniz. Göbek yağlarından kurtulmak için ise hiç sevmediğimiz ama karın bölgesi için önemli olan mekik çekerek bölgesel olarak yağ yakma hızını tetikleyebilirsiniz. Haftada 2-3 gün spor için vakit ayırmalısınız.

Diyet ve Spor bölümüzde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER