23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaKadıncaİlişkiler & Psikolojiİlişkinizde Güven Duygusu

İlişkinizde Güven Duygusu

İlişkinizde Güven Duygusu

Bir ilişkinin en temel yapı taşlarından bir tanesi güven duygusudur. Eşler birbirine güvendiği takdirde ilişkiye sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Güven problemlerinin yaşandığı bir ilişkide sorunlar çıkacaktır. Çünkü güven duygusu ilişki ayakta tutmaktadır. Güven duygusunu kaybettiğiniz de ya da güven duygusu olmadan bir ilişkiye başladığınızda bu ilişki asla sağlıklı bir ilişki olmaz.

Eşinize karşı güven eksikliği gibi problemler olduğunda kavgalar meydana gelecektir. Çünkü güven duygusu eksik ve kıskançlığı beraberinde getirecektir. Kıskançlık bir süre sonra krizlere kavgalara neden olur. Bu nedenle eşinize güvenmiyorsanız İlişkinizde büyük problemler meydana gelebilir.

Güvensizlik duygusu genellikle kişinin kendinden kaynaklanmaktadır. Yani güvensizlik duygusunu yaşayan kişi karşısındakini suçlasa da aslında kendisinde olan birtakım eksikliklerden dolayı bu duygu durum bozukluğunu yaşıyor olabilir.

Güvensizlik duygusundan kurtulduğunuz da sağlıklı bir ilişki yaşayabilirsiniz. Fakat bu durumdan kurtulmayıp hala güvensizlik içerisinde bir hayat sürdürmeye çalışırsanız hayat içerisinde birtakım zorluklar sizi bekleyebilir. Yani asla karşınızdakinden emin olmayacağınız için sürekli mutsuz bir hayat yaşayabilirsiniz.

Güvensizlik duygusundan kurtulup mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız birtakım uymanız gereken hususlar bulunmaktadır. Bu durumları göz önünde bulundur dikkat ettiğinizde sizlerde daha huzurlu bir ilişki yaşayabilirsiniz. İlişkinizde Güvensizlik Duygusundan kurtulmak için yapmanız gerekenler şu şekilde olmaktadır:

Karşınızdakini dinlemeden yargılamayın

Güvensizlik durumu yaşayan pek çok kişi kendi kafasında olayları kurup bu kurduğu duruma kendisini inandırmaktadır. Fakat gerçekler bu şekilde olmaz. Aklınıza kurcalayan sizi rahatsız eden bir durum var ise bu durumu kendiniz bir yargıya varmadan önce eşiniz ile konuşarak çözmelisiniz. Size bu durum hakkında en doğru bilgi eşiniz tarafından verilecektir. Diğer türlü kendi doğrularınıza inanarak yanlış kararlar alabilirsiniz.

Olmamış olayları olmuş gibi değerlendirmek

Hayal gücü çok güzel bir şeydir fakat bazen kendinizi kandırmanıza sebep olmaktadır. Sizi rahatsız eden bir durum yaşadığınızda kafanızdan birtakım senaryolar geçmeye başlar. Fakat bu senaryolar bir kişi tarafından desteklenmediği takdirde hayal olarak kalacaktır.

Olaylara olumlu yönden bakmaya çalışın

Olaylara karamsar yaklaştığınız da güvensizlik duygusu sizi hızlı bir şekilde ele geçirecektir. Fakat olaylara daha olumlu bakmaya çalıştığınız da güvensizlik yaşayıp kıskançlık krizlerine girmektense daha mantıklı düşünebilirsiniz.

Bilmenizi isteriz ki bir ilişkinin en temel taşı çiftlerin birbirine olan Güven Duygusudur. İlişkinizde güvensizlik duygusu çiftlerden birinde yaşanmaya başlanmışsa mutlaka bu durumu konuşarak aşmaya çalışmalıdırlar.

İlişkiler ve Psikoloji bölümümüzdeki tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER