25 Mayıs Cumartesi 2024
AnasayfaGüzellikFondöten Seçimi Nasıl Olmalı

Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı

Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı

Makyajın olmazsa olmazı olan fondöten her kadın için güzel görünmenin en büyük ve en önemli parçasıdır. Cildinin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini isteyen bir kişinin fondöten seçerken dikkatli olması gerekmektedir. Bu yüzden doğru fondöten seçimi yapılırken bazı püf noktaları es geçmemek gerekir.

1-Cilt Renginiz: İlk önce cilt renginize uygun olan fondöten seçimi yapılmalıdır. Doğru fondöten tonu cildinizdeki ışıltıyı ortaya çıkarıp cilde daha sağlıklı bir görünüm verir. Ayrıca yapacağınız makyaj için ise doğal bir zemin hazırlamış olur.

2- Cildinizin yapısı: Cildinizin yapısına uygun fondöten seçimi cilt sağlığınız için önem arz eder. Yağlı ve karma ciltler için cilt parlaklığını dengeleyen fondötenlerin kuru ciltler için ise cildin nem oranını arttıran fondötenlerin kullanılması doğru bir seçim olur.

3-Kapatıcılık düzeyi: Fondöten seçimi yaparken kapatıcılık düzeyi de dikkat gerektiren bir unsurdur. Doğal görünümlü makyaj isteyenler orta düzeyde bir kapatıcı etki sağlayan fondöteni, daha koyu cilt lekelerine sahip olanlar ise güçlü düzeyde bir kapatıcı etki sağlayan fondöteni kullanmalıdır.

4-Kullanım şekli: Fondötenin kullanım şekli de üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Fondöteni uygularken farklı şekillerdeki süngerler, fondöten sürmeye uygun fırçalar kullanmalısınız. Cildin ihtiyacına ve uygunluğuna göre de seçim yapmalısınız.

Cildin yapısına uygun fondöten tercihi nasıl olmalı

Her kişinin cilt yapısı birbirinden farklıdır. Karma, yağlı, kuru ve lekeli birçok cilt yapısı vardır.

Bu unsurlar fondöten tercihinizi olumlu veya olumsuz yönde etkiler.

  • Yağlı ciltler için nem oranı düşürülmüş fondöten seçimi uygun olacaktır.
  • Kuru ciltler için nem oranı arttırılmış olan fondöten kullanmalısınız.
  • Karma ciltler içinse her ikisini de barındıracak fondöten tercihi uygun olacaktır.
  • Lekeli ciltler için dermokozmetik fondötenler kullanmalısınız.

Cildinize uygun tonda fondöten tercihi nasıl olmalı

Cildinizin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi için tercih edilen fondötenin cildin rengine uygun olması gerekir. Fondötenin cilde uygunluğunu anlamak için yüzün yanak bölümüne bir miktar uygulayın cildinizde ne kadar doğal durduğunu değerlendirin. Eğer değerlendirmeniz olumlu sonuç verdiyse cildiniz için en doğru fondöteni buldunuz demektir. Son olarak bir güzellik uzmanından da doğru tonda fondöten seçimi konusunda yardım alabilirsiniz.

Makyaj bölümümüzdeki tüm yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz…

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER