23 Haziran Pazar 2024
AnasayfaGenelParke Araları Nasıl Doldurulur

Parke Araları Nasıl Doldurulur

Parke Araları Nasıl Doldurulur?

Parkeler evlerde sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Kullanım açısından büyük kolaylık sağlayan parkeler, evlerin kış aylarında daha sıcak olmasına yardım eder. Parkeleri daha uzun ömürlü kullanmak için yapılması gereken bakım ve temizlik işlerinin daha düzenli ve zamanında yapılması gerekir. Bu yazımızda sizlere parke araları nasıl doldurulur konusunda merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Parke aralarını doldurma yöntemleri

  • Parke aralarını doldurmak için parkeler sökülüp, açılmalara neden olan sorunlar çözüldükten sonra tekrar takılabilirsiniz.
  • Parke aralarını doldurmak için, parkeyle aynı renk mobilyalar için kullanılan macunlardan kullanılabilirsiniz. Açılan parke araları macun ile doldurduktan sonra kuruması için biraz beklemelisiniz. Kuruma tam bir şekilde gerçekleştikten sonra zemin üzerindeki çıkıntılar zımpara kullanılarak düzeltmelisiniz. Zımpara işlemini uygularken parke yüzeyinin çizilmemesine özen göstermelisiniz. Uygulanan bu işlemden sonra parke yüzeyinin daha parlak olmasını istiyorsanız, vernik veya cila kullanarak parke yüzeylerini parlatabilirsiniz.
  • Parke aralarını doldurmak için dolgu verniği de kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygulamadan önce mobilyanızın rengine uygun parke talaşları almalısınız. Aldığınız parke talaşları ile dolgu verniğini karıştırarak bir karışım oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz karışımı parka boşluklarına güzelce doldurunuz. Parke boşluklarını doldurduktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Kuruduğundan emin olduğunuz dolguları zımpara kullanarak düzeltebilirsiniz. İşlem bittikten sonra parke yüzeyini parlatmak için vernik veya cila uygulaması yapabilirsiniz.
  • Parke boşluklarını renkli ahşap silikon yardımı ile doldurabilirsiniz fakat bu yöntem diğer yöntemler kadar etkili değildir.

Parke aralarının açılma nedenleri

Eğer parke aralarında açılma olmuş ise, başlıca nedenlerinin başında zeminde yaşanan sorunlar veya gerçekten kalitesiz bir malzeme seçimidir. Birbirlerine iyi kilitlenmeyen parkelerde zamanla açılma olmasına neden olacaktır. Açılmaların en büyük nedenlerinden biri yanlış uygulama yapılması ve işçilik hatalarıdır. Bu nedenle parke yapılırken tecrübeli kişilerle çalışılmalıdır. Parke aralarındaki açılmanın bir başka nedeni ise parkenin nemli ortamda bulunması veya su alarak şişmesidir. Bu nedenle parke yüzeylerini çok ıslak bezler ile temizlememek gerekir. Islak bezle silinen parke yüzeylerinin kuru bez ile kurulama işlemi yapılmalıdır. Evlerde rutubetli nemli ortamlara parke yaptırmak doğru değildir. Nemli ve rutubetli alanlar için fayans yaptırmak daha uygundur.

Nasıl Yapılır kategorimizde yer alan tüm makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır bölümümüz için sizin tarafınızdan yapılmış olan ve ustalık isteyen maharetlerinizi BURADAN bizlere ulaştırarak sizin adınıza yayınlayabiliriz.

SOSYAL MEDYA

0BeğenenlerBeğen
1TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POPÜLER KONULAR

İLGİLİ MAKALELER